Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: wiara i obyczaje Wielkanocne Misterium Męki Pańskiej

Kalwaria Zebrzydowska

Wielkanocne Misterium Męki Pańskiej

Samo pojęcie misterium wywodzi się ze starożytności, ale znaczenie, jakie mu dziś nadajemy, sięga średniowiecza. Widowiska misteryjne, opowiadające historie biblijne albo zaczerpnięte z żywotów świętych, wystawiano wówczas w kościołach i na placach miejskich. Ta forma dramatu liturgicznego i dziś cieszy się sporą popularnością. Na Boże Narodzenie oglądamy jasełka, a w okresie wielkanocnym uczestniczymy w misterium Męki Pańskiej (pasyjnym) oraz misterium Zmartwychwstania. W Polsce misteria pasyjne odbywają się rokrocznie m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Kalwarii Pacławskiej, w Górce Klasztornej, a także na Cytadeli Poznańskiej.

Kalwarie, czyli zespoły kaplic upamiętniających Mękę Pańską, zaczęły powstawać w Europie już w XV w., wobec niemożności pielgrzymowania do Ziemi Świętej, zajętej przez muzułmanów. Ponieważ kalwaria do pewnego stopnia odzwierciedla topografię Jerozolimy, stanowi znakomitą scenerię dla pasyjnych misteriów. W Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się one od 1608 r., a więc niemal od początku jej istnienia.

Obrzędy rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową, gdy Chrystus na osiołku wjeżdża do Jerozolimy. Przed kościołem symbolizującym świątynię jerozolimską rozgrywa się scena wyrzucenia przekupniów. W Wielką Środę wieczorem pielgrzymi wchodzą do świątyni, odbywa się uczta u Szymona, dochodzi do zdrady Judasza, a na posiedzenie Sanhedrynu zapada decyzja o śmierci Jezusa. Po południu w Wielki Czwartek Chrystus żegna się z apostołami, umywa im nogi, a następnie procesja udaje się do Ogrójca. Tam Chrystus rozmawia z Ojcem, po czym zostaje pojmany i wszyscy ruszają przez potok Cedron i Bramę Wschodnią do pałacu Kajfasza. Tu pielgrzymi są świadkami zaparcia się Piotra i wieczornego sądu Sanhedrynu. Wczesnym rankiem w Wielki Piątek odbywa się sąd u Kajfasza, przesłuchanie u Piłata i Heroda, wreszcie Piłat odczytuje dekret skazujący Chrystusa na śmierć krzyżową - w tym miejscu rozpoczyna się tradycyjna Droga Krzyżowa. Misterium kalwaryjskie kończy liturgia Wielkiego Piątku, celebrowana przez biskupa w kościele Ukrzyżowania.

Podczas misterium nie pokazuje się najbardziej drastycznych momentów Męki Pańskiej. Śmierć Jezusa zostaje zaznaczona poprzez symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Grobu Pańskiego. Sceny z Ewangelii odtwarzane są wyłącznie przez amatorów, bowiem celem przedstawień nie jest prezentacja kunsztu aktorskiego, lecz pogłębianie przeżyć religijnych. Co roku w Wielkim Tygodniu przyjeżdzają tu tłumy wiernych.

Kalwaria Zebrzydowska należy do tych niezwykle atrakcyjnych miejsc, w których architektura nierozerwalnie stapia się z przyrodą, tworząc wspaniałą, niepowtarzalną całość. W 1999 r. architektoniczno-przyrodniczy zespół w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kalwaria Zebrzydowska
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na