Kościół cmentarny pw. św. Heleny z końca XVII w. - jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany; wyposażenie z XVII-XIX w. Nawa i prezbiterium nakryte wielopołaciowym dachem z dwiema wielobocznymi sygnaturkami zwieńczonymi baniastymi hełmami. Wnętrze świątyni nakryte stropem płaskim.
Wyposażenie kościoła: - renesansowo-barokowy ołtarz główny z obrazami, m.in. barokowe malowidła z 2 połowy XVII w. przedstawiające Matkę Boską Pocieszenia, Zwiastowanie, św. Kingę oraz sceny dotyczące klarysek starosądeckich. W ołtarzu umieszczone zostały także renesansowe obrazy z ok. 1580 r. ze scenami Ukrzyżowania i Zmartwychwstania; - wczesnobarokowe ołtarze boczne. W lewym umieszczony jest obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem z 2 połowy XVII w., a w prawym XX-wieczny wizerunek św. Józefa; - obrazy barokowe z XVII-XVIII w. i ludowych z XIX w. - rzeźby (m.in. barokowo-ludowa płaskorzeźba św. Jakuba z XVII w.).
Zaproponował: chichotek
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła małopolskie
Pierwotny kościół pod tym wezwaniem pochodził z drugiej połowy XVI wieku i znajdował się na terenach zalewowych. W roku 1608 przeniesiono go na inne miejsce w dzielnicy Helena. Nowy kościół został ufundowany przez byłego karczmarza Szymona ze Świniarska. Został ponownie zniszczony podczas najazdu szwedzkiego. Do jego odbudowy przyczyniła się Helena Marchocka. Kościół ma konstrukcję zrębową. Do prostokątnej nawy przylega węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium z zakrystią od północy. Na siodłowym dachu, przykrytym blachą, wzniesiono dwie wieżyczki. Ołtarz jest renesansowo-barokowy z roku 1686. W nim obrazy: Matki Bożej Pocieszenia z XVIII wieku, św. Heleny z XVII wieku, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie z końca XVI wieku, Zwiastowanie i św. Klara z XVII wieku. Opracowano na podstawie materiałów Centrum Informacji Turystycznej -Ziemia Sądecka.(chichotek)