Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Pęcice

Polskie Termopile

W podwarszawskich Pęcicach, w parku przy Dworze Polskim znajduje się pomnik-mauzoleum upamiętniający śmierć 91 uczestników powstania warszawskiego.

2 sierpnia 1944 r. w Pęcicach doszło do bitwy pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej z IV Obwodu Ochota dowodzonymi przez ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. "Grzymała” z żołnierzami Wehrmachtu. 31 powstańców zginęło w trakcie potyczki, natomiast 60 trafiło do niewoli. Byli przetrzymywani i torturowani w piwnicach pałacu w Pęcicach, a następnie rozstrzelani w przypałacowym parku. Wszyscy zostali pochowani we wspólnej mogile, którą na rozkaz Niemców musieli wykopać okoliczni mieszkańcy. Większość ofiar miało poniżej 20 lat, przy czym najmłodsza - 14 lat.

W 1946 roku, bezpośrednio po wojnie mogiłę rozkopano i przeprowadzono ekshumację. Ciała (większość udało się zidentyfikować) pochowano a miejsce tragedii upamiętniono wznosząc grobowiec. Chociaż na wielu cmentarzach Mazowsza znajdują się kwatery z mogiłami powstańców warszawskich, w tym szczególnym przypadku miejsce pochówku jest dokładnie tam, gdzie zginęły ofiary. Corocznie, w ostatnią niedzielę lipca, przy mauzoleum odbywa się apel poległych.

Zaproponował: AniaiJurek

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Na pomniku w Pęcicach napisano m.in; "w kolumnie (grupy, która została rozbita w Pęcicach) znajdował się ..pluton.."Zośka" i drużyna .."Obroża".. Już po bitwie zebrano i utworzono zgrupow. "Grzymała". Mogę dosłać zdjęcie napisu na pomniku
oleksy@post.pl Komorów

Miejsca w okolicy

Pęcice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na