Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Góra

Kościół Świętej Trójcy

Barbórka na Kujawach

Warto odwiedzić Górę 4 grudnia, w dzień św. Barbary. Jak się okazuje, to tradycyjne górnicze święto jest uroczyście obchodzone nie tylko na Górnym Śląsku. Barbórkę świętują także górnicy z kujawskich kopalń soli. Stawiają się na nabożeństwie w kościele pw. Świętej Trójcy w galowych mundurach z charakterystycznymi czapkami. Dowodem górniczych tradycji Góry są lampki i szpady gwarków otaczające obraz św. Barbary umieszczony w ołtarzu w lewej nawie. Dzwonnicę kościelną stanowi fragment wieży wydobywczej z tutejszej kopalni.

Osobliwością świątyni jest krzyż z ołtarza bocznego w prawej nawie. Składa się nań 31 kul armatnich - pamiątka z wojny krymskiej (1853-1856). Kule pochodzą z okresu walk o twierdzę w Sewastopolu, w których brał udział Władysław Kościelski (1818-1895), syn właściciela Góry, Józefa Kościelskiego, fundatora świątyni (zm. 1831, jego nagrobek znajduje się koło kościoła). Bohater wojny krymskiej był generałem jazdy tureckiej, zaufanym członkiem sułtańskiej świty. Po przejściu na islam znany jako Sefer Pasza, zaangażował się w budowę Kanału Sueskiego, dzięki czemu doszedł do wielkiej sławy i jeszcze większych pieniędzy.

W kościele w Górze ochrzczono Stanisława Przybyszewskiego (1868-1927). Słynny młodopolski literat, zgodnie z własną wolą, został tutaj pochowany. Grób znajduje się na cmentarzu przykościelnym.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Góra
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na