Wszystko zaczęło się od tego, że w 1260 r. gdańscy dominikanie uzyskali od papieża Aleksandra IV pozwolenie na zorganizowanie jarmarku, który miał przyciągnąć pielgrzymów na obchodzony 4 sierpnia odpust patrona zakonu. Wraz z rozwojem miasta jarmark przekształcił się w ogromną imprezę handlową, na którą ściągali kupcy z całej Europy. Po II wojnie światowej została ona reaktywowana dopiero w 1972 r. jako tzw. Jarmark Dominikański, przy czym w okresie schyłkowego PRL była to przede wszystkim dobra okazja do zakupu deficytowych towarów. Już wtedy jedną z głównych atrakcji jarmarku stała się giełda kolekcjonerów i pchli targ, na którym każdy może sprzedać i kupić najdziwniejsze przedmioty.
W ostatnich latach jarmark obrasta różnymi imprezami towarzyszącymi, takimi jak Święto Chleba, Festiwal Carillonowy czy Festiwal św. Dominika "Dusza Jarmarku". Celem tego ostatniego jest, jak sama nazwa wskazuje, przywrócenie jarmarkowi jego wymiaru duchowego. Dominikanie organizują wówczas odpust z uroczystą procesją, można zwiedzić zakamarki klasztoru,pokazywane są okolicznościowe wystawy.
Obecnie jarmark trwa przez trzy pierwsze tygodnie sierpnia i jest największą imprezą handlowo-kulturalną w tej części Europy. Warto odwiedzić go chociażby na weekend.