Nasz spacer po Poznaniu rozpoczniemy na Placu Adama Mickiewicza. W centralnym jego punkcie znajduje się Pomnik Poznańskiego Czerwca, który jest symbolem pierwszego masowego protestu społeczeństwa wobec władz. Protest miał miejsce w czerwcu 1956 roku. Na placu znajduje się aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, spełniająca funkcję reprezentacyjną całej uczelni, której budynki rozproszone są po całym mieście. Warto również zwrócić uwagę na pomnik naszego wieszcza.
Przechodzimy na drugą stronę jezdni, gdzie przy ulicy św. Marcin znajduje się wspaniały gmach neoromańskiego zamku cesarskiego zbudowanego w latach 1905-1910. Nie wszyscy wiedzą, że zamek ten został przebudowany w latach wojny, przy udziale Alberta Speera, nadwornego architekta Adolfa Hitlera. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury "Zamek", Teatr Animacji oraz wiele innych instytucji.
Dalej udajemy się w kierunku ulicy 27 grudnia, w którym to dniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Dochodzimy do Placu Wolności, gdzie znajduje się Biblioteka Raczyńskich. Jest to klasycystyczny gmach z 1połowy XIX wieku zbudowany dzięki fundacji Edwarda Raczyńskiego. Piękna klasycystyczna kolumnada nawiązuje do wschodniej fasady Luwru. Tuż przy bibliotece na rogu Al. Marcinkowskiego mieści się budynek Hotelu Bazar. Powstał w 1 poł. XIX wieku z inicjatywy lekarza Karola Marcinkowskiego. Od momentu powstania przez cały okres zaborów była to najważniejsza polska budowla publiczna, ośrodek życia społeczno-umysłowego. Przykładem tego jest fakt, że do hotelu tego 26 grudnia 1918 roku przybył Ignacy Paderewski. Uważa się, że jego przybycie było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Idziemy dalej do ulicy Wodnej, gdzie znajduje się Pałac Górków, jeden z najładniejszych pałaców renesansowych w Polsce. Obecnie jest siedzibą Muzeum Archeologicznego. Dalej udajemy się w kierunku Rynku. Tutaj mamy wiele wspaniałych miejsc godnych uwagi. Niewątpliwie najważniejszym zabytkiem jest renesansowy ratusz z poł. XVI wieku. Codziennie o godz. 12.00 w południe na wieży ukazują się metalowe koziołki, które trykają się 12 razy. Warto zwrócić również uwagę na Odwach, klasycystyczny budynek wzniesiony jako siedziba straży miejskiej w XVIII wieku. Obecnie jest siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Również na rynku mamy budynek Pałacu Działyńskich, zbudowany w latach 1773-1787. Dziś siedziba jednostek Akademii Nauk. Warto zajrzeć do Muzeum Instrumentów Muzycznych, które jest jedyną tego typu placówką w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Warto zwrócić również uwagę na Fontannę Prozerpiny z 1776 roku oraz na Pręgierz z XVI wieku. Na uwagę zasługują również kamieniczki. Po zwiedzeniu rynku udajemy się w kierunku Warty i po przejściu przez Most Chrobrego dochodzimy do Ostrowa Tumskiego. Mijamy gotycki kościół Najświętszej Marii Panny zbudowany w 1 poł. XV wieku na miejscu rezydencji książęcej.
Kończąc nasz spacer dochodzimy do katedry, jednego z najważniejszych zabytków Poznania. Katedra zbudowana została w 968 roku, jednak była wielokrotnie niszczona. Odbudowana po wojnie w formie gotyckiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje gotycki ołtarz główny z 1512 roku oraz Złota Kaplica, w której znajduje się grobowiec w stylu bizantyjskim oraz pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego.