ładowanie mapy
Siemiatycze na Podlasiu
Zapraszamy Państwa do Siemiatycz, miasta powiatowego na Podlasiu. Historię miasta datuje się na XV wiek, ale jego największy rozkwit rozpoczął się w 1758 roku gdy właścicielką dóbr siemiatyckich została księżna Anna Jabłonowska. Wybudowano wtedy pałac, z którego współcześnie pozostały tylko posągi Sfinksów na sarkofagowych cokołach bramy pałacowej. Pałac spalili Rosjanie po klęsce powstania styczniowego. W miejscu pałacu stoi obecnie budynek Urzędu Miasta.
Właśnie w tym miejscu rozpoczynamy nasz spacer. Kierujemy się w historyczną, najstarszą ulicę miasta - ulicę Pałacową, przy której pozostały zabytkowe domy, budynek synagogi (w którym obecnie mieści się biblioteka i pięknie utrzymany dom talmudyczny). Ulica Pałacowa prowadzi do centrum miasta z ładnymi kamieniczkami i parkiem. Stąd już blisko do widocznego z daleka Kościoła NMP i budynków dawnego klasztoru misjonarzy. Oglądając kościół i klasztor proszę zwrócić uwagę na późnobarokową dzwonnicę z lat 1725-27 i barokową figurę Jana Nepomucena z XVIII wieku.
Kilkaset metrów od kościoła na wzniesieniu stoi cerkiew Narodzenia NMP i św. św. apostołów Piotra i Pawła z 1866 roku. Niedaleko od cerkwi znajduje się cmentarz założony w 1806 roku, na którym zbudowano dwie kaplice. Piewsza z nich jest drewniana, nosi wezwanie św. Anny i pochodzi z 1827 roku. Druga jest murowana, ewangelicka z przełomu XVIII i XIX wieku. W kaplicy ewangelickiej mieści się obecnie Muzeum Sztuki Sepulkralnej z zabytkowymi krzyżami i nagrobkami.
Między innymi na cmentarzu w dniach 6-7 lutego 1863 rozegrała się bitwa powstania styczniowego, w której powstańcy ponieśli klęskę. Symboliczny grób powstańców z pamiątkowym pomnikiem znajduje się tuż przy kaplicy św. Anny. Obok pochowani są żołnierze, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Miasto jest ładne, zadbane, posiada bazę turystyczną, hotele i restauracje. Zapraszamy.
Siemiatycze - Dom Talmudyczny (1900)
W 1900 roku obok siemiatyckiej synagogi zbudowano Dom Talmudyczny. Budynek w stylu neobarokowym z elemantami modernizmu służył społeczności żydowskiej do 1941 roku. Po wojnie mieściło się tu przedsz...
zabytki: zabytkowe budynki
czas trwania:
3 godziny
typ:
piesza
dystans: 3,19km
liczba miejsc: 8
stopień trudności:
bardzo łatwa