Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Późnorenesansowy kościół parafialny św. Katarzyny (1610)

Poddębice

Późnorenesansowy kościół parafialny św. Katarzyny (1610)

Pierwotnie w miejscu tym stał kościół drewniany, prywatny i należał do właścicieli Poddębic. Obecna parafia św. Katarzyny została erygowana 21 października 1443 r. przez arcybiskupa Wincentego Kota. Świątynię rozpoczęto wznosić w roku 1610 za sprawą Zygmunta Grudzińskiego herbu Grzymała, który był fundatorem budowy. Pomagała mu w tym jego żona Barbara Grudzińska z Karsznickich herbu Jastrzębiec.

Kościół był wznoszony w stylu późnego renesansu, jednonawowy według planów architektonicznych Jerzego Hoffmana. Budowę dokończył syn Grodzińskich - Stefan. W roku 1895 świątynię przebudowano. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był ówczesny proboszcz ks. Wyrzykowski oraz dziedzic Poddębic Napoleon Zakrzewski. Dobudowano dwie boczne nawy, skarbczyk, chór oraz kaplicę Zakrzewskich.

Po modernizacji powstała świątynia trzynawowa, zamknięta od strony wschodniej wielobocznym prezbiterium z renesansowym sklepieniem i w takim stanie możemy podziwiać ją do dziś. Kościół trzykrotnie był trawiony przez pożary - w 1881, 1894 i 1900 r.

Bardzo cenne i ciekawe jest wyposażenie kościoła m.in. złocony ołtarz z przełomu XVII i XVIII w. oraz ambona. Na terenie kościoła znajduje się kamień z tablicą upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Za ogrodzeniem kościoła od strony placu na wysokim, kamiennym postumencie znajduje się figura św. Józefa.

Opis uzupełnił: saper1390 04-05-2013

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Poddębice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na