Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Późnoromański kamienny kościół parafialny św. Floriana (1218-38)

Koprzywnica

Późnoromański kamienny kościół parafialny św. Floriana (1218-38)

Jedynie kościół zachował się z opactwa cystersów, które powstało na początku XIII wieku dla zakonników sprowadzonych z Francji w roku 1185 przez wojewodę sandomierskiego Mikołaja Bogorię. Konsekrował go w roku 1207 krakowski biskup Pełka nadając mu pierwotne wezwanie Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Bardzo ucierpiał podczas najazdów Tatarów w 1240 i mniej w 1259 roku.

Romańska świątynia z kamiennych ciosów była w późniejszym okresie rozbudowywana. W XVI wieku nadbudowano gotyckie szczyty prezbiterium i transept, a w okresie baroku dobudowano kaplicę, zakrystię oraz zachodnią fasadę z kruchtą. Okazała wieża sygnaturki też pochodzi z tego okresu.

Kościół jest trójnawową bazyliką z zachowanym sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz ozdobnymi zwornikami i głowicami przyściennych filarów. W prezbiterium i na filarze nawy widnieją gotyckie malowidła. Ciekawy jest również renesansowy nagrobek rodziny Niedrzewickich. Większość obecnego wyposażenia posiada charakter barokowy, a najcenniejsze to ołtarz główny z XVII w. i stalle z tego samego okresu.

Opis uzupełnił: gorofil 03-10-2011

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Opactwo założone zostało w 1185 roku,kiedy to z klasztoru Marimond we Francji,przybyło 12 ojców oraz 12 braci konwersów.Rozpoczęli oni działalność gospodarczą i budowlaną.Klasztor i monumentalny kościół wznosili kilkadziesiąt lat,do ok.1223 roku.

Miejsca w okolicy

Koprzywnica
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na