Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mieronice

Kościół pw. św. Jakuba (XIII-XIV)

Legenda głosi, że w miejscu dzisiejszego kościoła stała kiedyś kaplica wystawiona przez możnego rycerza w podzięce Bogu za odnalezienie zagubionej córeczki.

Kościół pw. św. Jakuba zbudowany został prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w., to piękne połączenie romańskiej architektury oraz gotyckich i renesansowych malowideł. Prezbiterium kościoła jest sporo starsze niż nawa, która pochodzi z XV w., a wzniesiona na miejscu wcześniejszej drewnianej.W tym też czasie dobudowano kruchtę, zakrystię, dobudówkę północną oraz poszerzono okna prezbiterium. Wewnątrz prezbiterium zachowało się autentyczne sklepienie krzyżowo-żebrowe z bardzo ciekawymi wspornikami, zdobionymi motywami roślinnymi. Na ścianach prezbiterium słabo widoczne freski z XIV w., odkryte w 1936 r., w nawie renesanso­wa polichromia.

Godny polecenia jest w bocznej nawie ołtarz z obrazem Matki Boskiej Mieronickiej z XVII wieku.Koło ołtarza są dwie pamiątkowe tablice: pierwsza upamiętnia - XVII- wiecznego pamiętnikarza Jana Chryzostoma Paska,który w 1667 r. brał ślub w tym kościele, druga zaś - Kajetana Wincentego Kielisińskiego, znakomitego rysownika i grafika i bibliotekarza - urodzonego w Mieronicach i ochrzczonego w tutejszym kościele. Nad wejściem głównym znajduje się drewniany chór z malowidłami na drewnie. W II połowie XVI wieku przez pewien czas kościół był przejęty przez różnowierców. Świadkiem tego są zachowane na ścianie świątyni dwie tzw. zacheuszki - to takie miejsca które się namaszcza olejami świętymi w czasie konsekracji,a znakiem tego jest ich pochodzenie z różnych okresów.W pobliżu kościoła stoi oryginalna drewniana dzwonnica z przełomu XVIII/XIX w.

Świątynia mieronicka to chyba najmniejszy romański kościół w Polsce. Cmentarz parafialny z nagrobkami lokalnych rodzin ziemiańskich z XIX w.

Opis uzupełnił: sonia27 27-03-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Mieronice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na