Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Wąwolnica

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej

Madonny ze wzgórza zamkowego

W czasie najazdu tatarskiego w 1278 r. pod Kębłem doszło do cudownego zdarzenia. Obiektem niewybrednych żartów pogańskich wojów stała się drewniana figura Matki Bożej. Gdy prześladowcy wizerunku spostrzegli poświatę wokół unoszącej się ku górze postaci Madonny, uciekli, zostawiając łupy i liczny jasyr. Na pamiątkę ocalenia okoliczny lud wzniósł w Kęble drewniany kościółek, w którym aż do 1700 r. stała figura Matki Bożej Kębelskiej. Na jego miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka z ołtarzem polowym.

Matka Boża Kębelska trafiła do Wąwolnicy, w której nazwie niektórzy upatrują podobieństw z krakowskim Wawelem. Na wzgórzu ponad doliną Bystrej za czasów Kazimierza Wielkiego stanął zamek. W obrębie jego murów wzniesiono kaplicę pw. św. Wojciecha. Z czasem zaczęła pełnić rolę kościoła parafialnego. Dziś jedynym śladem po zamku jest zachowane prezbiterium owej świątyni z pozostającą w jego wnętrzu nieprzerwanie od 1700 r. cudowną figurą. W latach 1907-1914 tuż obok zbudowano nowy kościół neogotycki. W jego ołtarzu głównym znalazła miejsce figura drugiej z Madonn, Matki Bożej Wąwolnickiej.

Od stuleci wierni modlący się do koronowanego w 1978 r. wizerunku Matki Bożej Kębelskiej doznawali łask uzdrowień. W Złotej Księdze Łask odnotowuje się ciągle nowe przypadki cudownych wyleczeń czy nawróceń.

O tym, że Wąwolnica jest popularnym ośrodkiem pielgrzymkowym można się przekonać w czasie odpustu w pierwszą niedzielę września. Bywa tu nawet do 100 tys. pielgrzymów.

Niezwykle tłoczno jest także w każdą czwartą sobotę miesiąca. Widać wtedy tłumy ludzi niosących taborety, składane krzesła i stołeczki wędkarskie. W obydwu świątyniach odbywa się wówczas jednoczesne, trwające kilka godzin, wieczorne nabożeństwo w intencji wszelkich uzdrowień, uwolnienia od nałogów, ratowania zagrożonych rozpadem małżeństw. Późnym wieczorem odprawiane są także zbiorowe egzorcyzmy. Niektórzy wierni doznają w ich wyniku chwilowych omdleń.

W pomieszczeniu pod kaplicą MB Kębelskiej mieści się małe muzeum ze zbiorami archeologicznymi, naczyniami i szatami liturgicznymi, starymi księgami, obrazami i rzeźbami artystów związanych z miasteczkiem. Ciekawym eksponatem jest makieta średniowiecznej Wąwolnicy.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Sanka poniedziałek, 07 stycznia 2013, 23:09
Uroczystości obchodzone w sanktuarium: niedziela po 23 kwietnia - św. Wojciecha, 29 czerwca - św. Piotra i Pawła, pierwsza sobota i niedziela września - Narodzenie NMP.
elizium środa, 22 kwietnia 2015, 23:25
Wąwolnica położona jest w takim miejscu, że idealnie nadaje się na jakieś weekendowe wypady do Kazimierza, Lublina czy Nałęczowa. Oczywiście rowerem. Zwłaszcza w popularne weekendy wjazd i wyjazd z Kazimierza to mordęga, a z Wąwolnicy jest na tyle blisko, że można fajnie zaplanować sobie dzień.

Miejsca w okolicy

Wąwolnica
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na