Parafia św. Stanisława w Dankowie, jedna z najstarszych w tej okolicy, powstała w XIII wieku, kiedy to przy drodze do Lipia zbudowano kościół drewniany pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. Nie jest znany jej los , ale nową, murowaną budowlę, wzniesiono w 1650r. w ramach dankowieckiej twierdzy i została ufundowana przez kasztelana Stanisława Warszyckiego herbu Abdank, syna Andrzeja Warszyckiego - podkomorzego Sierackiego.
Umieszczona wewnątrz wałów obronnych świątynia, powstała z materiałów uzyskanych podczas rozbiórki dawnej baszty obserwacyjnej i kaplicy zamkowej Zamku w Dankowie. Jej wnętrza zdobią piękne freski oraz atrakcyjne witraże ze scenami religijnymi. Atrakcją, a zarazem elementem szczególnym, jest znajdujący się wewnątrz wzmiankowany w 1650 r. obraz Matki Bożej zwanej Dankowską, który znalazł się tam dzięki wspomnianemu Stanisławowi Warszyckiemu, a pierwowzorem jego był prawdopodobnie obraz Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, który w tych czasach urósł do rangi symbolu wiary katolickiej w Polsce, ponieważ uznano, że odparcie „potopu szwedzkiego” na cierającego na Jasną Górę stało się możliwe dzięki cudownemu oddziaływaniu oblicza Matki Boskiej Jasnogórskiej na walczących. Stał się on wzorcem licznych kopii rozmieszczanych w świątyniach w całej Polsce, w tym również w Dankowie.
Matka Boża Dankowska przetrwała do dzisiaj mimo, że kościół wielokrotnie płonął od pioruna i ulegał poważnym zniszczeniom. Za cudowne objawienie uznano zdarzenie, które opisano w historii parafii mówiące, że Pieta w obecności parafian i księdza trzykrotnie zapłakała i uroniła łzy, co zainspirowało starania o konsekrację w 1771r. Zarówno obraz przedstawiająca Matkę Boską Dankowską trzymającą ciało Chrystusa, jak i znajdująca się wokół kościoła Droga Krzyżowa, którą stanowią wykute w kamieniu wolno stojące figury naturalnej wielkości, nadają miejscu odpowiednią rangę sanktuarium maryjnego.