Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Turek

Z turem w herbie

Nazwa miasta kojarzy się przede wszystkim z mieszkańcem Turcji, ale jeden rzut oka na herb wyjaśnia sprawę. W herbie widnieje czerwony tur na białym tle. A młody tur to turek.

Osada o tej nazwie istniała już w 1136 r. i do końca XVIII w. stanowiła własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Leżała wśród rozległych lasów, których spore połacie zachowały się do dziś. Jeszcze w XVI w. królem polskich puszcz był tur, zwierzę podobne do żubra, ale już wtedy rzadko spotykane. Polować na nie wolno było tylko królowi i najwyższym dostojnikom państwowym. Ostatni tur w Polsce został zabity w 1627 r. w Jaktorowie pod Warszawą. Do naszych czasów przetrwał jedynie w nazwach.

Ciekawym epizodem była próba "wskrzeszenia" tura, podjęta w latach okupacji przez Niemców. Tur był dla nich symbolem germańskiej siły i waleczności. Ponieważ jest przodkiem dzisiejszego bydła domowego, nazistowscy pseudonaukowcy próbowali go wyhodować, krzyżując różne gatunki krów. Efekt, który osiągnęli, niewiele miał z turem wspólnego, a przez złośliwych został nazwany "hitlerowską krową". Kres eksperymentom położyli żołnierze Armii Czerwonej, którzy całą tę eksperymentalną hodowlę przerobili na gulasz.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Turek
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na