Swoją nazwę wieś gminna Piątek zawdzięcza prawdopodobnie targom, które odbywały się tu właśnie w piątki. Niegdyś była prężnym miasteczkiem słynącym m.in. z produkcji piwa.
W 1870 r., jak wiele polskich miast, za wspieranie powstania styczniowego Piątek utracił prawa miejskie. Dziś pełni rolę ośrodka usługowo-rolniczego. Zmiana granic po II wojnie światowej przyniosła wsi nieoczekiwany zaszczyt. W Piątku bowiem wypada geometryczny środek Polski w obecnych granicach. Fakt ten obwieszcza nowoczesny w formie pomnik stojący na rynku, w centrum dawnego miasteczka. Gwoli ścisłości wypada wspomnieć o wynikach pomiarów, które faktyczny środek naszej Rzeczypospolitej lokują w sąsiedniej wsi Goślub.
A ok. 15 km na wschód od Piątku, zgodnie z chronologicznym porządkiem, leży Sobota, w której warto zobaczyć późnogotycki XVI-wieczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła z renesansowymi nagrobkami dawnych właścicieli miasteczka - Sobockich. Neogotycki pałac z XIX w. przypominający średniowieczny zamek stoi nad Bzurą, w otoczeniu parku krajobrazowego.