Od kilku lat we wrześniu na łąkach nad Bzurą w okolicy Witkowic organizowana jest rekonstrukcja walk z 1939 r. W miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu rozgrywał się krwawy bój o przeprawę na Bzurze, pasjonaci z grup rekonstrukcyjnych odtwarzają przebieg tamtych wydarzeń, wcielając się w role obu walczących stron. Podczas imprez można poznać dokładny wygląd polskich i niemieckich oddziałów piechoty, artylerii oraz kawalerii. Sprzęt i umundurowanie są autentyczne lub wierne oryginałom. Na polu bitwy można zobaczyć w akcji m.in. transportery opancerzone, motocykle, armaty, taczanki z ckm oraz terenową wersję przedwojennego Fiata 508. Rozwijana jest sieć polowej łączności, działają służby sanitarne, a nawet duszpasterskie!
Tę świetną lekcję historii "na żywo", gromadzącą tysiące widzów, organizuje Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą z Sochaczewa wraz ze Stowarzyszeniem Grup Rekonstrukcyjnych "Polski Wrzesień".
Rekonstrukcję bitwy co roku rozpoczyna msza św. w brochowskim kościele pw. św. św. Rocha i Jana Chrzciciela. Jest to XVI-wieczna neoromańska bazylika, otoczona wybudowanym w XVII w. murem z protobastionami. W przeszłości świątynia łączyła funkcje sakralne z obronnymi, do dziś we wnętrzu zachowały się kominki do gotowania pożywienia załodze na wypadek oblężenia.
W brochowskiej świątyni w 1806 r. wzięli ślub Tekla Justyna Krzyżanowska i Mikołaj Chopin, a cztery lata później ochrzczono tu ich syna Fryderyka Chopina.