Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Janowiec

Zamek ostatniego romantyka

Imponujące ruiny jednego z największych zamków w Polsce, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, przyciągają uwagę turystów.

Budowę zamku rozpoczął w pierwszej połowie XVI w. hetman wielki koronny i kasztelan krakowski Mikołaj Firlej. Kilkadziesiąt lat później jego wnuk, zatrudniwszy słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego, przebudował zamek w stylu manierystycznym. Pierwotnie obronna budowla stopniowo przekształcała się w okazałą rezydencję magnacką. Przyczyniały się do tego także przebudowy podejmowane przez kolejnych właścicieli Janowca - Tarłów i Lubomirskich (pracował tu m.in. słynny niderlandzki architekt Tylman z Gameren).

W końcu XVIII w. ostatni pan na Janowcu, hazardzista Marcin Lubomirski, przegrał ponoć podupadający obiekt w czasie kilku karcianych partii. W następnym stuleciu zamek stał się ruiną. W 1927 r. kupił go inżynier Leon Kozłowski, zwany ostatnim polskim romantykiem. Rozpoczętą przez niego odbudowę przerwała wojna. O dziwo, po 1945 r. nowe władze nie odebrały mu własności, więc był prawdopodobnie jedynym prywatnym właścicielem tego typu posiadłości w całej sowieckiej Europie. Nie mogąc powstrzymać postępujących zniszczeń, w 1975 r. sprzedał zamek muzeum w Kazimierzu.

W latach 90. XX w. rozpoczęto zabezpieczanie i częściową rekonstrukcję obiektu. Dziś w odbudowanym fragmencie - Domu Północnym - mieści się wystawa ilustrująca jego dzieje. W sezonie jest tu otwarta kawiarnia Zamkowa, można też przenocować w zamkowej komnacie. Górny poziom skrzydła wschodniego, dawna Sala Rycerska, to obecnie taras, z którego pięknie widać przełomową Dolinę Wisły.

Na wschód od budowli, za parkiem, warto zobaczyć barokowy dwór, któremu w latach 80. ubiegłego wieku podarowano drugie życie. Niszczejący XVIII-wieczny obiekt ze wsi Moniaki, z okolic Urzędowa, przeniesiono w elementach i zrekonstruowano w Janowcu. Służył początkowo jako baza dla pracujących przy odbudowie zamku. Obecnie można zwiedzić jego parter z klasycznymi wnętrzami dawnej polskiej siedziby szlacheckiej. Na piętro mają dostęp goście korzystający z noclegów pod dworskim dachem. W otoczeniu jest także zagroda - skansen z przeniesionymi: stodołą, lamusem i spichlerzem (we wnętrzu zbiory etnograficzne z regionu Powiśla Lubelskiego).

Zamek i dwór w Janowcu od maja do końca września można zwiedzać codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10.00-17.00 (w weekend w godz. 10.00-19.00). Po dziedzińcu i krużgankach można spacerować nawet do godz. 21.00. Poza sezonem czas zwiedzania kończy się o godz. 15.00 w tygodniu i o 16.00 w weekendy.

Muzeum Zamek w Janowcu nad Wisłą
tel. 081 881 52 28
www.muzeumnadwislanskie.pl

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

chris_pu wtorek, 26 lutego 2013, 19:19
Pod zamkiem jest masakrycznie drogi niestrzeżony parking. Lepiej jest stanąć gdzieś w okolicach kościoła i podejść. I zdrowiej to, i widoki ładne. A kasę zostawić na kawę w knajpce.
marywil środa, 06 sierpnia 2014, 17:00
W podziemiu muzeum zamkowego jest przepiękna ekspozycja fajansu niderlandzkiego. Cacka! - jeśli ktoś lubi takie rzeczy.
Zamkowe ruiny są kapitalne, na zamek zarezerwujcie sobie minimum godzinę. Do skansenu obok prowadzi ścieżka - na wprost bramy lekko w dół przez park. Skansen jak skansen, niewielki i bez rewelacji, ale sympatyczny, zobaczyć warto.
Do zamku z centrum miasteczka w sezonie kursuje minikolejka. Można nią dojechać też na przystań promu przez Wisłę w stronę Kazimierza. Rejs promem trwa ok. 10 minut , koszt - 6 złod osoby (przy zbyt niskim i zbyt wysokim stanie wody prom nie kursuje). Prom przewozi też samochody osobowe. Busy i autakary muszą korzystać z mostu. Z przystani po stronie kazimierskiej na piechotkę do centrum Kazimierza - ok. godzinka, komunikacji miejskiej w tym rejonie nie ma.
Jerzy_Zmihorski_stary niedziela, 21 września 2014, 12:08
W II poł. XVIII wieku zamkiem władał książę Marcin Lubomirski. Była to barwna postać mająca w swoim życiorysie pobyt w więzieniu, dezercję, rozbójnictwo i wiele innych cech niegodnych księcia.Umiłowanie do hazardu pozbawiło go nie tylko janowskiego zamku ale też majątku w Kolbuszowej.Zmarł jako rezydent u przyjaciela w Trzęsówce i pochowany jest w samotnej krypcie w Cmolesie koło Kolbuszowej.
marqobiker czwartek, 23 października 2014, 23:32
Zamek zaczyna być powoli remontowany ale nie przeszkadza to w zwiedzaniu .

Miejsca w okolicy

Janowiec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na