Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kielce

Święta Barbara z Karczówki

Na kieleckim wzgórzu Karczówka do XVIII w. wydobywano rudę ołowiu - galenę. Do dziś zachowały się ślady dawnych wyrobisk górniczych. W 1646 r. Gwarek Hilary Mala wydobył niespotykanie duże bryły samorodków tej rudy. Uznano to za cud i z brył wyrzeźbiono święte figury. Jedna z nich - święta Barbara - została umieszczona w pobernardyńskim kościele klasztornym wzniesionym na Karczówce w XVII w. jako wotum za uratowanie Kielc od zarazy. Warto ją zobaczyć, znajduje się w kaplicy przylegającej z prawej strony do przedsionka.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kielce
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na