Wapiennik wzniesiono w Starej Morawie w XIX w. Jego architektoniczny projekt powstał w berlińskiej pracowni słynnego Karola Schinkla. Wapień pozyskiwany w pobliskim kamieniołomie wypalano tutaj do 1920 r. Los zdarzył, że obiekt w stanie ruiny stał się w 1978 r. własnością rodziny Rybczyńskich, którzy podźwignęli go z ruin. Dzięki nim ocalał unikalny piec wapiennik konstrukcji hrabiego Rumforda, prawdopodobnie jedyny zachowany tego typu obiekt przemysłowy w Polsce.
Wapiennik "Gnadenstein", powiększony o dobudowany na starych fundamentach i murach, utrzymany w "wapienniczym" stylu dom artystów, zaczął nowe życie jako "Łaskawy Kamień". Stał się miejscem, do którego zjeżdżają ludzie sztuki, by przedstawić swój dorobek na wystawach, sympozjach czy koncertach i spotkaniach literackich.
Wapiennik przyjmuje w swoich progach także tych, którzy chcą się uprawiania sztuki nauczyć. Gospodarz - profesor, artysta grafik Jacek M. Rybczyński - zaprasza do swojej pracowni druku artystycznego, gdzie uczy jak wyrażać własne odczucia posługując się metodami grafiki czy malarstwa. Wtórują mu w tym żona Barbara Erna i synowa Jola, graficzka i pasjonatka wykorzystująca własnoręcznie robiony papier czerpany.
Wapiennik można zwiedzać, podziwiać kunszt jego dawnych budowniczych i znaczący wkład w dzieło odbudowy jego nowych użytkowników. Gospodarze przedstawią najciekawsze miejsca, z pewnością poprowadzą na szczyt budynku, skąd rozpościera się wspaniały widok na majestatyczny Śnieżnik i nowe jezioro zaporowe na Morawie. W otoczeniu Wapiennika znajduje się ogród japoński, miejsce, gdzie na chwilę można uciec od swoich codziennych problemów.
Oaza sztuki oferuje turystom 10 miejsc noclegowych. W pobliżu znajdują się dwa budynki służące gościom, które dawniej były obiektami kamieniołomu. Obecnie gruntownie zmodernizowane oddano do dyspozycji gościom. Niespotykana "chatka na kurzej stopce" - dawna strażnica - zaadaptowana została do potrzeb bazy turystycznej dla dwóch osób. Z jej okien można godzinami obserwować góry, nie wychodząc z pokoju.
Wizytę w Wapienniku najlepiej umówić telefonicznie, tel. 74 814 11 91 www.wapiennik.art