Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytki techniki Najstarsza na północnym Mazowszu „Krasiniec” (1866-1867)

Szczuki

Najstarsza na północnym Mazowszu „Krasiniec” (1866-1867)

Najstarsza na północnym Mazowszu, funkcjonująca do 2003 r. cukrownia "Krasiniec" (1866-1867).
Cukrownia Krasiniec powstała w latach 1866-1867 we wsi Szczuki, stanowiącej własność rodu Krasińskich. Jej założycielem był hrabia Ludwik Józef Adam Krasiński, jeden z najbogatszych ludzi w Królestwie Polskim. Oprócz wielkich majątków ziemskich był m.in. właścicielem Ojcowa wraz z zamkiem w Pieskowej Skale i Ursynowa pod Warszawą. Jego pasją były konie, a utrzymywana przez niego stadnina porównywana była ze słynnymi stadninami Sanguszków. Cukrownia Krasiniec stała się zaczątkiem wsi o tej samej nazwie. Przez blisko półtora wieku cukrownia Krasiniec była źródłem dochodów dla wielu ludzi: robotników zatrudnionych w fabryce, ziemian i chłopów powiatu makowskiego, przasnyskiego, ciechanowskiego i pułtuskiego, którzy wyspecjalizowali się w uprawie buraków cukrowych, dla wielu okolicznych miast i prywatnych przedsiębiorców handlujących cukrem. W roku 2003 zakończyła swoją działalność, a trzy lata później została sprzedana prywatnym przedsiębiorcom. Jednym z udziałowców cukrowni był Juliusz Żórawski, dzierżawca majątku Szczuki - wybitny rolnik i plantator buraków cukrowych. Nasiona zbóż, wyhodowane w jego majątku, zdobyły pierwsze miejsce na wystawie w Chicago. Syn Juliusza, Kazimierz Żórawski, był jednym z najwybitniejszych matematyków polskich, rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego wnuk - również Juliusz - należał do najlepszych polskich architektów, a prawnuk Andrzej projektował m.in. katowicki Spodek i Halę Oliwia w Gdańsku.(katerina)

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

casenove wtorek, 22 maja 2012, 09:57
Dostęp swobodny. Zabudowania nie są ani ogrodzone, ani chronione.

Miejsca w okolicy

Szczuki
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na