Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Gdynia

Gdyński "Bankowiec"

Popularny „Bankowiec” to przykład najlepszego gdyńskiego modernizmu. Budynek należał pierwotnie do Banku Gospodarstwa Krajowego. Zaprojektowany został w 1935 r. przez architekta Stanisława Ziołowskiego z Warszawy. Realizacja budowy przebiegała w trzech etapach w latach 1936-38. Budynek zajmuje całą pierzeję 3-go Maja pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami 10-tego Lutego i Stefana Batorego. Składa się z trzech części, a każdy etap jego budowy kończony był oddaniem do użytku kolejnego członu budynku.

Budynek wzniesiono na narożnej działce przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Gdyni. Posiada dwie bramy wjazdowe na podwórze oraz wjazd do podziemnego garażu od strony ul. Batorego. Był to w owym czasie pierwszy garaż podziemny w historii Polski. Przy numerze 27, od podwórza dostawiono dwukondygnacyjną stróżówkę. Wejścia do sześciu klatek schodowych umieszczone zostały od podwórza. Każda z nich została wyposażona w dźwig osobowy. Przyziemia budynku od ulicy zajmują sklepy i kawiarnie wyposażone w charakterystyczne półokrągłe przeszklenia. Bryła budynku została zaprojektowana o zróżnicowanej wysokości, od pięciu do dziewięciu kondygnacji. Zaakcentowane zostały naroża budynku poprzez schodkowe cofnięcia dwóch najwyższych kondygnacji oraz zaokrąglenie rzutu budynku w postaci wieży od strony skrzyżowania 10 Lutego i 3 Maja. Na podwórzu został wzniesiony żelbetowy świetlik dla garażu podziemnego wzorowany na altanę ogrodową na planie koła.

Budynek jest w całości podpiwniczony. Został również zaopatrzony w schron. Przy bramach i przejazdach wykonane zostały posadzki betonowe, a przy wejściu głównym posadzka terakotowa. Klatki schodowe wyposażone zostały w posadzki z młotkowanego lastriko, w mieszkaniach zastosowano podłogi drewniane parkietowe dębowe, kuchnie i łazienki wyposażono w posadzki terakotowe. Zachowały się do dnia dzisiejszego marmurowe okładziny ścian klatek schodowych, drewniane lamperie w mieszkaniach oraz stolarka okienna i drzwiowa. W budynku mieszkańcy założyli małe muzeum, a w parterze działa Cafe Cyganeria - kawiarnia artystyczna urządzona w stylu Art-Déco.

Zaproponował: tellmemore

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

tellmemore wtorek, 11 czerwca 2024, 17:14
W mieszkaniu numer 7 zamieszkiwał w latach trzydziestych XX wieku Stanisław Ziołowski, architekt, jeden z pierwszych w Gdyni modernistów, wywodzący się ze szkoły lwowskiej. Był projektantem wielu gdyńskich modernistycznych kamienic nurtu luksusowego. Znajomą jego rodziny, odwiedzającą ich w drodze do Juraty, była legendarna polska „Mata Hari” – Krystyna hrabina Skarbek herbu Abdank, pierwowzór, według niektórych, słynnej bondowskiej postaci Vesper Lynd, a według innych, pierwowzór samego Bonda.
O życiu Krystyny Skarbek napisano wiele książek. Jej życie nadaje się na niejedną powieś szpiegowską. Moim zdaniem warto sięgnąć po jej biografię, by dowiedzieć się nieco więcej. Polecam szczególnie te pozycje:
„Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości” Clare Mulley,
„Niepokorna niezłomna. Krystyna Skarbek” Moniki Koszewskiej,
„Christine. Powieść o Krystynie Skarbek” Vincenta V. Severskiego
i na koniec, moim zdaniem dwie najciekawsze książki Jerzego Rostkowskiego, choć nie poświęcone w całości Krystynie Skarbek – „Piękne i niebezpieczne. Arystokratki polskiego wywiadu” oraz „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo z zgiń”.

Miejsca w okolicy

Gdynia
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na