Park Decjusza został utworzony na bazie ogrodów rozciągających się wokół willi Decjusza . Historia parku jest równie długa jak znajdującej się na jego obrzeżach willi wybudowanej dla królewskiego sekretarza. Sięga ona XVI wieku, co czyni park jednym z najstarszych w Krakowie.
Na przestrzeni wieków styl parku kilkukrotnie się zmieniał. Początkowo był to ogród w stylu włoskim, wczesnorenesansowym, zaprojektowany przez Jana Ciniego i Zenobiusza Zanotti. Na jego terenie znajdowały się stawy, rozlewiska Rudawy, młyn i hamernia. W następnych wiekach park przybierał styl francuski i angielski, zmieniała się również jego wielkość. Podczas 1 wojny światowej park został zdewastowany przez wojsko austriackie, a większość drzew została wycięta. W latach 90-tych XX wieku park został przejęty przez miasto Kraków i stopniowo przywrócony do wyglądu zbliżonego do stanu z końca XIX w.
Na terenie najmującego blisko 10 ha parku znajduje się galeria rzeźb i malarstwa Bronisława Chromego wraz licznymi rzeźbami, w tym pomnikami Piwnicy pod Baranami i Fryderyka Chopina, Dom Erazma z funkcjonującym w nim hotelem, Dom Łaskiego. W parku rośnie 8 drzew będących pomnikami przyrody. Park wpisany jest do rejestru zabytków.