Wśród typowo podgórskiego krajobrazu, na południe od Jarosławia i 5 km od Pruchnika, na wzgórzu zwanym od dawna „Góra Maryi”, w ciszy i pięknie polskiej przyrody Króluje Matka Boża Pocieszenia z Jodłówki. Cudowny obraz o wymiarach 65 x 96 cm, przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce i jest kopią obrazu Matki Bożej Sokalskiej.
Obraz namalował anonimowy mistrz, prawdopodobnie ze szkoły lwowskiej, około połowy XVII w. Tradycja głosi, że na zboczu „Góry Maryi”, w pobliżu źródła wisiał na drzewie obraz Matki Bożej. Obok, w ubogiej chacie mieszkała wdowa z jedynym synem. W czasie żniw, dziecko pozostawione bez opieki na polu zostało ukąszone przez żmiję. Zakażony organizm walczył ze śmiercią. Zrozpaczona matka zaniosła dziecko przed obraz, obmyła ręce i twarz synka wodą ze studzienki i zawołała: „Maryjo! Ratuj mego syna.” Matka Boża wysłuchała tego błagania i dziecko wyzdrowiało.
Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się szybko i po pewnym czasie zbudowano drewnianą kaplicę, do której przeniesiono obraz z drzewa. Obecny murowany kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia (budowany w latach 1863-70) wyświęcony został w roku 1871, wśród kilkudniowych wspaniałych uroczystości i nieprzeliczonego napływu pielgrzymów. Podczas konsekracji przeniesiono do niego Cudowny Obraz. W dniu 31 sierpnia 1975 r. Karol kardynał Wojtyła, metropolita krakowski wraz z ordynariuszem przemyskim biskupem Ignacym Tokarczukiem, w otoczeniu wielu biskupów, kapłanów, sióstr zakonnych i ok. 50 tysięcy pielgrzymów, dokonał uroczystej koronacji wizerunku.
Do Jodłówki każdego roku przybywa wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy. Zgłaszane przez wiernych są też liczne uzdrowienia i łaski.