Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Przeczyca

Zabytkowy cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny w Przeczycy został założony w 2 połowie XIX w. Szczegółowy opis cmentarza można znaleźć w monografii księdza Bogdana Stanaszka „Brzostek i okolice” z 1997 r.

„W niewielkiej odległości od kościoła znajduje się cmentarz parafialny. Droga do Skurowej dzieli go na dwie części: starą i nową. Cmentarz otoczony jest żywopłotem; na starym rosną dęby i lipy. Przy samym wejściu znajduje się kaplica grobowa fundowana w 1884 r. przez Grzegorza Kaputa po śmierci jedynego syna Wojciecha. Informuje o tym późnoklasycystyczne epitafium umieszczone na prawo od drzwi.

Przed kaplicą na kamiennych postumentach połączonych metalową bramką stoją rzeźbione w piaskowcu postacie św. Piotra i św. Pawła. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego w cierniowej koronie ustawiona jest na prawo od drzwi, po lewej zaś wisi duży, metalowy krzyż. Wewnątrz kaplicy znajduje się jednokondygnacyjny ołtarz z czterema kolumnami korynckimi. Umieszczono w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na mensie ustawiona jest figura Dzieciątka Jezus. Kaplica posiada polichromię, która jednak podobnie jak cały obiekt jest bardzo zniszczona.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Grzegorz Kaput przekazał cały swój majątek siostrom służebniczkom dębickim, które na początku XX w. założyły tu ochronkę.

Obok kapliczki znajdują się groby sióstr: Hermenegildy Miś (zm. 1919), Laurencji Frąckowskiej (zm. 1920), Elenterii Galus (zm. 1926), Febronii Żurek (zm. 1939). Nieco dalej pochowano lekarza Edwarda Leję (1908-1986) - kapitana Wojsk Polskich z 1939 r., żołnierza AK. W sąsiedztwie widzimy okazałe grobowce rodziny Kaczorowskich. Spoczywają tu m. in.: ostatni właściciel dworu Włodzimierz Kaczorowski herbu Jelita (1870-1952) - szambelan ojca świętego, kolator kościoła, prezes Związku Ziemian oraz Olga Kaczorowska (1891-1960). W sąsiednim grobowcu pochowano Marię Kaczorowską (1867-1926), Bogdana Kaczorowskiego (1892-1969) - doktora praw, Bronisława Kaczorowskiego (zmarłego w 1932 r.) - doktora medycyny oraz Tadeusza Kaczorowskiego (1890-1924) - kapitana Wojsk Polskich, obrońcy Lwowa i Warszawy. W grobowcu Władysława Kaczorowskiego pochowano także zmarłego na tyfus wikariusza ks. Antoniego Gdulę (1892-1920). Sąsiedni grób kryje zwłoki zasłużonego proboszcza ks. Stanisława Konopackiego (1865-1920).

W innej części cmentarza warto zwrócić uwagę na późnoklasycystyczny nagrobek ks. Michała Białego (zm. 1896) i eklektyczne pomniki na grobach Józefa Jałowego ze Skurowej oraz Marianny Czeszki (1913 r.). Na cmentarzu można odszukać groby: ks. Stanisława Machnika miejscowego proboszcza, Józefa Pacany porucznika wojsk polskich, kierownika szkoły i Józefa Berka z Kamienicy Dolnej, działacza ludowego posła na sejm. Są tu także mogiły osób pomordowanych w czasie II wojny światowej np. 7 letniego Wojciecha Podlaska z Kamienicy Dolnej.

Na skraju starego cmentarza, od strony południowej, znajdują się kwatery żołnierzy poległych w I wojnie światowej (1 grób masowy i 39 pojedynczych). Jest to cmentarz wojskowy nr 228.”

Zaproponował: urbeck

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Przeczyca
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na