Chłopiny nie są wielką wsią, ale też nie całkiem małą. Powstały w połowie XVIII w. jako kolonia pobliskiego Ściechowa . Sąsiadują bezpośrednio z założonym w 1937 r. rezerwatem „Bagno Chłopiny” powstałym na obszarze dawnego, wymienianego w 1300 r. jeziora Clopin (Colpyn). Teren otaczający wieś jest cenny przyrodniczo, ponieważ oprócz wspomnianego rezerwatu lokowano tuż obok specjalny obszar ochronny „Torfowisko Chłopiny” (498 ha), a w samej wsi aż pięć użytków ekologicznych: Chłopiny (1,4 ha), Chłopiny I (3,3 ha), Chłopiny II (2,6 ha), Chłopińska Łąka (2 ha) i „Mokry Bór” (3,41 ha)
Obecnych mieszkańców jest co najmniej o 1/3 mniej niż w XIX w., nie ma już też szkoły (budynek pozostał, ale jest własnością prywatną), stojącego kiedyś w centrum wsi pieca chlebowego, a także wielu dawnych domostw. Jest za to cisza, spokój, grzybne i jagodowe lasy wokół oraz świeże powietrze. Zachowały się też pozostałości dawnego cmentarza ewangelickiego. Mimo, że w większości są to jedynie tumby grobowe bądź obrysy mogił, zajmują spory obszar porośnięty wtórnie lasem.
Miejscowi pamiętają piękne kwatery otoczone ozdobnymi płotkami, pergole. Jeszcze w latach 60. stała tu kaplica pogrzebowa, do której dzieci uczęszczały na religię (ksiądz przyjeżdżał ze Ściechowa). Dziś można się domyśleć gdzie stała tylko po fakcie, że w tym miejscu nie wyrosły drzewa ani krzaki.