Oryginalna, trójkątna wieża widokowa została laureatką ósmej edycji organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Na jej szczyt trzeba się wspiąć po 120 stopniach i naprawdę warto to zrobić, bo z tarasu na wysokości 22 m widok rozciąga się z przedni. Budowla ma stalową konstrukcję obudowaną drewnopodobnymi „sztachetkami”, dzięki czemu okolicę można podziwiać przez cały czas wchodzenia i schodzenia. Przez kratkę stalowych schodów widzi się całą przestrzeń pod stopami – dla jednych jest to dodatkowa atrakcja, innym zwyczajnie kręci się w głowie, więc nie każdemu udaje się za pierwszym razem dotrzeć na najwyższy taras. Mimo całej swej ażurowości konstrukcja jest naprawdę bezpieczna. Jedynie podczas burzy, silnego wiatru czy wyładowań atmosferycznych obowiązuje zakaz wstępu, o czym informują gęsto porozwieszane tabliczki ostrzegawcze. Jednorazowo na wieży może przebywać 50 osób, a na tarasie widokowym – 30.
Wieża widokowa jest elementem ciekawie zaaranżowanego miejsca rekreacji na poznańskich Szachtach , czyli gliniankach zlokalizowanych w dzielnicach Świerczewo oraz Fabianowo-Kotowo. Nazwa wywodzi się od gwarowego słowa „szachtować’ odwołującego się do niemieckiego „schacht” (szyb, wykop ), „schachten”(wykopać, pogłębić). W tej części miasta na przełomie XIX i XX w. funkcjonowało kilkanaście cegielni, a miejsca niegdysiejszego pozyskiwania gliny są dziś urokliwymi stawami.
W 2016 r. w ramach projektu zgłoszonego do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zadecydowano o utworzeniu w tym miejscu Parku Świerczewo-Glinianki. Wieża została oddana do użytku w grudniu 2018 równocześnie z półokrągłym pomostem nad Stawem Rozlanym. Uporządkowano też zieleń, poprowadzono ścieżki (część z nich jest wyasfaltowana), ustawiono tablice edukacyjne i ławki. Cały teren Szacht ma ponad 100 hektarów; przedziela go ul. Głogowska. Przepływa tędy Strumień Junikowski wpływający do Warty w Luboniu. Spośród 40 antropogenicznych akwenów największy jest Staw Rozlany; ma prawie 12 ha powierzchni. Cały teren to prawdziwy raj dla ptactwa wodnego i fantastyczne miejsce dla obserwacji ornitologicznych.
Informacja: Wieża widoczna jest też z autostrady A2, chociaż najpierw rzuca się w oczy komin dawnej cegielni.