W pierwszych latach XX w. z inicjatywy Komisji Kolonizacyjnej w centrum dzisiejszego Lubonia wybudowano szereg obiektów użyteczności publicznej, dla ściąganych tu osadników z terenu Niemiec. Wybudowano wtedy szkołę ewangelicką, dom gminny, aptekę, szpital, kościół, sklepy i szereg domów jednorodzinnych.
Do dzisiaj w układzie placu (obecnie pl. bł. Edmunda Bojanowskiego) dominuje kościół pw. św. Barbary oraz dawny dom gminny, w którym obecnie mieści się Dom Generalny wielkopolskiej gałęzi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1922 r. dobudowano doń kaplicę klasztorną pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W 1930 r. sprowadzono tutaj z Jaszkowa sarkofag z doczesnymi szczątkami założyciela Zgromadzenia – bł. Edmunda Bojanowskiego. Przy sarkofagu umieszczono rzeźbę przedstawiającą błogosławionego w otoczeniu dzieci,autorstwa Adama Chyrka. Natomiast metalowa trumna, w której pochowano zmarłego w Jaszkowie znajduje się w kaplicy na chórze.
W 1999 r. kaplica została ustanowiona sanktuarium błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. W Luboniu od 1920 r. znajduje się nowicjat, a od 1984 r. Dom Generalny Zgromadzenia. Siostry prowadzą tutaj również przedszkole „Ochronka” im. bł. Edmunda Bojanowskiego.