Historia powstania Zakładów Chemicznych ORGANIKA S.A. sięga roku 1896, a zainicjowało ją dwóch panów…
Początkowo w fabryce dzierżawionej od przemysłowca Ferdynanda Königa Leski i Starkman uruchomili fabrykę wyrobów chemicznych. W roku 1899 zbudowali we wsi Nowe Chojny (gmina Chojny, pow. łódzki; obecnie Łódź Górna, nieruchomość pomiędzy ul. Ciasną, Zaolziańską, Astronautów, Karpacką) parterową fabrykę kleju z niezbędnym zapleczem tj. m.in. magazynem kości i mielarnią. Powstał również dom mieszkalny.
Przedsięwzięcie to było przeprowadzone według planów sporządzonych przez architekta Ignacego Markiewicza. Zakład funkcjonował pod szyldem Fabryka Kleju Towarzystwa Akcyjnego „Leski i Starkman”, w późniejszych latach Fabryka Przetworów Chemicznych przy ul. Ciasnej 21a, właściciel Towarzystwo Zakładów Chemicznych „Strem” Spółka Akcyjna w Warszawie. Przez kolejne lata zakład był rozbudowywany, m.in. o bocznicę kolejową według planów z 1920 r. (obecnie nie istniejąca).
Po zakończeniu II wojny światowej zakład upaństwowiono i funkcjonował jako Łódzkie Zakłady Chemiczne „Organika”. „To w nich powstał w połowie lat 50. XX w. pierwszy polski płyn hamulcowy R-3. W latach 60. produkowano tutaj natomiast płyny hydrauliczne (DA-1) oraz płyny hamulcowe (m.in. produkowany do dzisiaj R-3/205). W latach 70. wprowadzono do produkcji płyny do spryskiwaczy (Adixol) i autokosmetyki. Kolejne lata dopisywały coraz to nowe pozycje na liście samochodowych preparatów pielęgnacyjnych, jak np. preparaty do mycia silników Detersil oraz pierwszy w Polsce wielofunkcyjny środek smarująco-konserwujący Unizol. W 1993 zakłady zostały sprywatyzowane. W międzyczasie przedsiębiorstwo wypuściło na rynek własne płyny chłodnicze pod marką Glixol. Na początku XX w. rozpoczęto produkcję aerozoli i olejów oraz wytwarzania opakowań z polietylenu. Obok Zakładów Chemicznych Organika S.A. działają również Organika-Car S.A. oraz Oil-Tech Sp. z o.o., które razem tworzą Grupę Kapitałową Organika.”
Firma obecnie ma w swojej ofercie chemię motoryzacyjną, gospodarczą, przemysłową, preparaty dla domu i ogrodu.
Warto wiedzieć: Pod adresem Ciasna 21A znajduje się również Fabryka Aparatury Elektromedycznej FAMED Łódź S.A. Jej historia sięga okresu sprzed II wojny światowej, kiedy to firma pod nazwą Elektrosan wytwarzała aparaturę medyczną m.in. dla Szpitala Wojskowego w Łodzi.
Informacja: W 2019 r. Archicom Polska oraz Zakłady Chemiczne "Organika" podpisały umowę joint venture oraz utworzyły wspólne przedsięwzięcie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Karpacka z siedzibą w Łodzi na budowę ok. 1100 lokali mieszkalnych.
Źródła informacji: Famed Łódź S.A., Organika S.A., Szukajwarchiwach.pl, Wikipedia, HOUSEMARKET