Popiersie inż. Leona Nowotarskiego stoi przy alei jego imienia oraz w pobliżu Nowego Domu Zdrojowego wybudowanego w latach 1938-39 również z jego inicjatywy. Pomnik odsłonięto 11 sierpnia 2018 r.
Jest to prosty wysoki cokół zwieńczonym popiersiem inż. Leona Nowotarskiego. Na cokole umieszczono napis "INŻYNIER LEON NOWOTARSKI 1878 – 1957 / WYBITNEMU WSPÓŁTWÓRCY PERŁY POLSKICH UZDROWISK W 140 ROCZNICĘ URODZIN".
Obok pomnika znajduje się tablica, z której dowiadujemy się o dokonaniach inż. Leona Nowotarskiego w Krynicy-Zdroju, jego losach podczas II wojny światowej oraz tragicznych losach jego rodziny.
Warto wiedzieć: Urodził się w 1878 r. w Żywcu, ale w 1911 r. przenosi się do Krynicy i pozostaje tu do końca życia.Tu ożenił się z Janiną Nitribitt, a po śmierci 18 października 1957 r. został pochowany w grobowcu Nitribittów na tutejszym cmentarzu komunalnym.
Jako dyrektor Państwowego Zakładu Zdrojowego razem z prof. Otto Nadolskim był wykonawcą programu rządowego rozwoju uzdrowiska. Dzięki niemu zagospodarowano tereny Parku Zdrojowego na Górze Parkowej, uruchomiono kolejkę linową na Górę Parkową wzniesiono tor saneczkowy oraz sanatoria „Lwigród”, „Kasztelankę”, „Patrię” i „Nowy Dom Zdrojowy”. Dlatego właśnie okres lat międzywojennych w Krynicy nazywa się „Epoką Nowotarskiego” W tym czasie pod jego zarządem Krynica staje się nowoczesnym europejskim kurortem i zyskuje miano Perły Polskich Uzdrowisk. Po wojnie przystąpił do odtwarzania zniszczonej przez Niemców infrastruktury balneotechnicznej.