Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Janowiec

Skansen przy ruinach zamku w Janowcu

W parku krajobrazowym obok ruin zamku w Janowcu powstał skansen budownictwa drewnianego. Zgromadzono tu kilka zabytkowych drewnianych obiektów przeniesionych z terenów Lubelszczyzny ( dwór, spichlerz, stodoła, lamus). Dworski spichlerz pochodzący z połowy XIX wieku z Podlodowa nad Wieprzem, w którym można obejrzeć ekspozycję etnograficzną. Stodoła wzniesiona w XIX wieku pochodzi ze wsi Wylągi, leżącej nieopodal Kazimierza Dolnego, a lamus z wozownią pochodzi z Kurowa, gdzie można obejrzeć kolekcję starych bryczek.

Najcenniejszym obiektem w skansenie jest niewątpliwie Dwór ze wsi Moniaki zbudowany około 1760 r. dla Jakuba Wierzbickiego, chorążego żytomierskiego.

W roku 1858 dwór zostaje zakupiony przez Ludwika Zembrzuskiego i w rękach tej rodziny pozostaje do 1944 r. Z uwagi na to, że Zembrzuski posiadał liczną rodzinę na pietrze dworu powstały więc dodatkowe pokoje dla córek, nauczyciela i służby. Największa przebudowa dworu miała miejsce w 1909 r.

Po zakończeniu II wojny światowej w dworze urządzono biura spółdzielni produkcyjnej, a następnie posterunek milicji. Z biegiem lat dwór popada w ruinę. Uratowało go przeniesienie do Janowca w 1977 r., gdzie architekt Jerzy Kowarski zaadaptował obiekt dla potrzeb muzealnych.

Dwór jest obiektem wzniesionym na planie prostokąta, siedmioosiowym i nakrytym dachem polskim podbitym gontem. Od frontu wejście pod gankiem wspartym na kolumnach. Udostępniona do zwiedzania ekspozycja znajduje się w sześciu pomieszczeniach parteru: sieni, jadalni, salonie, pokoju pani domu, bibliotece i pokoju pana domu. W pozostałych pomieszczeniach parteru mieszczą się biura muzeum, a na poddaszu pokoje gościnne.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Janowiec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na