Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Mały Asyż (kościół pw. św. Franciszka i św. Klary)

Tychy

Mały Asyż (kościół pw. św. Franciszka i św. Klary)

W rozwidleniu ulic Paprocańskiej i Przemysłowej od 1999 r. trwa budowa niezwykłego kompleksu kościelno-klasztornego ojców franciszkanów. Ma nie tylko wyjątkową bryłę, ale i rzadko spotykany w XXI w. budulec, ponieważ kościelne mury wzniesiono z bloków jasnego dolomitu wydobywanego w Libiążu. Całość jakby żywcem przeniesiona ze średniowiecza jest nawiązaniem do bazyliki św. Franciszka w Asyżu.

Projektantem budowli jest Stanisław Niemczyk, architekt zwany „polskim Gaudim”. Kamienny kościół powstał na rzucie krzyża franciszkańskiego. Ma pięć wież – jak pięć ran Chrystusowych i pięć stygmatów św. Franciszka. Te przy głównym wejściu (symbolicznie odpowiadające ranom na stopach) i wieże boczne (symbolizujące rany rąk) mają po 40 m wysokości. Rozszerzają się ku górze. Rusztowanie piątej wieży dopiero powstaje. Ma ona być wyższa od pozostałych (70 m) a jej kształt przypominać będzie płomień. Symbolizuje serce Jezusa.

Nad głównym wejściem do kościoła wmontowany został pięknie wyrzeźbiony przez budowniczego świątyni, ojca Wawrzyńca Jaworskiego krzyż z San Damiano. Całe sklepienie we wnętrzu pokryto drewnem. Niemal od początku budowy kościół jest okresowo (w czasie świąt) udostępniany wiernym, a w jego wnętrzu znajduje się jedna z najoryginalniejszych szopek betlejemskich. Zresztą pierwszą szopkę (żywą) franciszkanie zorganizowali na placu budowy już w 1999 r.

Ciekawostka: Z braku miejsca na urządzenie cmentarza parafialnego, przed wejściem głównym wybudowane zostało kolumbarium. Docelowo ma pomieścić około 600 urn. Kiedy miejsca na urny się zapełnią, będzie to chyba jedyna świątynia do której wchodzić się będzie kolumnadą zabudowaną kwaterami z prochami zmarłych.

Warto wiedzieć: Krzyż z San Damiano zwany krzyżem franciszkańskim to średniowieczna ikona w kształcie krzyża, na której przedstawiono Ukrzyżowanego i „świadków” (łącznie 33 postacie). Miał się przed nią modlić Francesco Bernardone (przyszły św. Franciszek z Asyżu) doznając w 1206 r. cudu nawrócenia. Dziś krzyż z San Damiano przechowywany jest w Bazylice św. Klary w Asyżu.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Tychy
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na