Zabytkowy cmentarz przykościelny na Zdzieżu założony został prawdopodobnie w II poł. XVIII wieku. Cmentarz otoczony jest murem, wzmocnionym od wewnątrz lizenami, a od zewnątrz w części wschodniej przyporami. Na teren kościoła p.w. Pocieszenia NMP i cmentarza prowadzi brama główna z 1789 r i bramka boczna umiejscowiona w zachodniej części muru. Imponująco wygląda brama główna wzniesiona w stylu późnego baroku, trójosiowa, zdobiona pilastrami. Zwieńczona jest odcinkami ażurowej balustrady podzielonej słupkami z figurami aniołów.
Na cmentarzu zachowało się kilka zabytkowych nagrobków, mogiły poległych w I i II wojnie światowej oraz uczestników Powstania Wielkopolskiego. Najokazalszymi obiektami cmentarza są wkomponowane w mur cmentarny trzy kaplice grobowe.
Po prawej stronie wejścia głównego znajduje się kaplica grobowa rodziny Smitkowskich wzniesiona w II-giej połowie XIX w. Jest to obiekt zbudowany w stylu neogotyckim, na planie prostokąta i wzmocniony przyporami w narożach zwieńczonymi pinaklami. Kaplica zbudowana jest z cegły ceramicznej. Dach dwuspadowy osłonięty z przodu i z tyłu ściętymi trójkątnymi szczytami. Kaplica posiada w ścianach bocznych otwory okienne zakończone łukiem ostrym oraz od frontu wejście zakończone również łukiem ostrym.
Po lewej stronie wejścia stoi kaplica grobowa rodziny Grave wzniesiona w 1858 r. Tak jak kaplica grobowa rodziny Smitkowskich, tak i ta wzniesiona jest w stylu neogotyckim, na planie prostokąta z przyporami w narożach zwieńczonymi pinaklami. Elewacje frontowa i tylna zakończone są schodkowymi szczytami zasłaniającymi dwuspadowy dach. Małe okna w ścianach bocznych zakończone łukiem ostrym, w ścianie tylnej rozeta, a od frontu wejście zakończone łukiem ostrym. Kaplica zdobiona jest ceglanym fryzem arkadowym.
Trzecia kaplica zbudowana jest za kościołem. Jest to kaplica grobowa rodziny Thomas. Zbudowana została w stylu neoklasycystycznym, na planie prostokąta i nakryta czterospadowym dachem z kopułą i krzyżem na jej szczycie. Elewacja frontowa zdobiona pilastrami i trójkątnym frontonem. Zbudowana została na przełomie XIX i XX wieku.