Wieś wzmiankowana jest w źródłach w 1305 r. jako Fridericvilla (od XVIII w. Friedersdorf). Także z XIV w. pochodzą notatki o znajdującej się tutaj świątyni pw. św. Wawrzyńca. Kolejna informacja wspomina o zakończeniu w 1411 r. gruntownej przebudowy kościoła. Jeżeli prawdą jest, że pierwsza budowla była drewniana, to po prostu został on postawiony od nowa, tym razem z kamienia i rudy darniowej. Do dziś większe i mniejsze, ciemne bryły tej rudy tworzą bardzo charakterystyczny wzór na ścianach świątyni.
Należący do parafii w Otyniu kościół, ma swojej historii kilkudziesięcioletni epizod luterański, ale po przejęciu otyńskiego majątku przez jezuitów , w 1652 r. ponownie został przekazany katolikom. Jezuici wyremontowali świątynię. W 1786 r. superior z Otynia (odpowiednik przeora w klasztorze jezuitów) ufundował stojący do dziś obelisk z wizerunkiem patrona kościoła, św. Wawrzyńca. Samodzielna parafia istnieje w Ługach od 1845 r.
W drugiej połowie XIX w. wybudowano drewnianą dzwonnicę. Nie stała długo, w 1904 r. ze względów bezpieczeństwa została rozebrana. Podczas remontu świątyni w latach 30. XX w. dobudowano od zachodu nową wieżę z kruchtą i przybudówkami, zachowując spójne z pierwotnymi materiały budowlane. Ciekawostką jest krzyż pokutny umieszczony na kalenicy od strony wschodniej.
We wnętrzu zwraca uwagę piękny barokowy ołtarz i ambona (XVIII w.) a także kamienna chrzcielnica. W ołtarzu obraz „Ukoronowanie Matki Bożej” oraz figury św. Wawrzyńca i św. Sebastiana. Wielbiciele nepomuków z pewnością dostrzegą też niewielką figurkę św. Jana Nepomucena, stojącą nad patronem kościoła, któremu towarzyszy stojący w przeciwległym rogu św. Krzysztof. Na chórze znajdują się zabytkowe organy. Na jednej ze ścian odkryto w trakcie ostatniego remontu średniowieczny fresk przedstawiający św. Jadwigę Śląską.
Warto wiedzieć: W kościele św. Wawrzyńca ochrzczony był obecny biskup diecezjalny zielonogórsko-gorzowski, Tadeusz Lityński.
Ważna informacja: W woj. lubuskim znajdują się dwie wsie o nazwie Ługi – jedna w pow. strzelecko-drezdeneckim (gm. Dobiegniew), druga w pow. nowosolskim (gm. Otyń). Zdarza się, że w niektórych przewodnikach pojawiają się błędne informacje dotyczące tych wsi. Warto zapamiętać, że Łemkowska Watra odbywa się w Ługach lokowanych w gminie Dobiegniew i tamtejszy kościół został przekształcony w cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny . Natomiast rzymskokatolicki kościół św. Wawrzyńca, ten z krzyżem pokutnym na szczycie, wybudowano w Ługach, które znajdują się w gm. Otyń