Długi ciąg trzech jednopiętrowych budynków (połączonych ze sobą), stojących frontem do ul. Zamkowej (adres: ul. Traugutta 2) był pierwotnie częścią składową nieistniejącej już fabryki Rudolfa Kindlera (był to drugi zakład, powstał w latach 70. XIX w.). Wytwarzano w niej różne rodzaje tkanin z dominującą przewagą półwełnianych.
Na przełomie lat 1887/1888 Kindler przekształcił spółkę fabryczną w Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Półwełnianych R. Kindler. Jej założycielami oprócz samego Kindlera byli jego trzej synowie: Juliusz, Ludwik i Oskar. W roku 1925 spółka Kindlera ogłosiła upadłość. Dwa lata później tj. w roku 1927 zakład przejęła za długi angielska firma „F. Willey and Co Ltd”. W ostatecznym rozrachunku angielska firma i skarb państwa utworzyły spółkę akcyjną „Pabianickie Zakłady Włókiennicze d. R. Kindler”.
Po II wojnie światowej fabrykę upaństwowiono i weszła w skład Pabianickich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Pamotex” Oddział Nr 1. Po likwidacji przedsiębiorstwa, pod koniec lat 90. XX w. większość budynków pofabrycznych wyburzono, a w ich miejscu powstało Centrum Handlowe z parkingami. Z zabytkowej pofabrycznej zabudowy pozostały m.in. wieża ciśnień, biurowiec.
Źródło informacji: „Pabianice – Przewodnik po historii i teraźniejszości miasta” – Aneta Adamczyk.