Muzeum historii miasta zajmuje kilka pomieszczeń na piętrze budynku Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Placówka powstała w 2006 r. Na jej zwiedzanie obowiązuje osobny bilet. Prezentuje w swoim wnętrzu eksponaty związane z materialnymi i niematerialnymi dziejami miasta. Te pierwsze obejmują wystawę archeologiczną i etnograficzną oraz historię mysłowickiego przemysłu i sportu. Te drugie dotyczą dziejów politycznych i lokalnych legend.
Spośród szczególnie interesujących tematów, z którymi można się tu zetknąć, wymienić należy przede wszystkim ekspozycję poświęconą Powstańczej Triadzie (powstania śląskie), Trójkątowi Trzech Cesarzy i milionom emigrantów, którzy właśnie z Mysłowic wyruszali za wielką wodę . Warto też posłuchać opowieści pracownika muzeum o mysłowickim zegarze strefowym, 23 Batalionie Saperów Górnośląskich, obozie pracy Rosengarten czy niesłusznie zapomnianym wynalazcy Rubergu.
Muzeum mieści się przy ul. Stadionowej 7a. Czynne jest od wtorku do niedzieli (w niedzielę wstęp wolny).
Warto wiedzieć:
Johann Christian Ruberg (1746-1807) – wynalazca metody wytapiania cynku zwanej „śląską”. Cztery zaprojektowane przez niego piece pracowały w pierwszej na kontynencie europejskim hucie cynku w Mysłowicach-Wesołej. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Lędzinach. Na tamtejszej zabytkowej kaplicy cmentarnej umieszczona jest pamiątkowa tablica poświęcona jego pamięci.