Cmentarz komunalny jest dużym cmentarzem położonym we wschodniej części miasta, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród współczesnych nagrobków znajduje się niewielka liczba zabytkowych, z końca XIX i początków XX wieku. Niektóre z nich pozbawione zostały inskrypcji wyrytych w języku niemieckim. Ciekawym obiektem jest przedwojenny grobowiec jednego z właścicieli papierni w Głuchołazach. Obiekt jest murowany z kamiennych bloczków i ozdobiony gzymsami i pilastrami.
Pod murem cmentarnym utworzono małe lapidarium. Stoją tutaj lub są oparte o mur stare płyty nagrobne. Niewątpliwie najciekawszym obiektem na cmentarzu jest nagrobek Konrada Methnera z 1938 r. współzałożyciela fabryki papieru Glogner i Methner w Głuchołazach. Zasadniczą częścią nagrobka jest prostokątna, stojąca płyta z białego marmuru o wymiarach 180X233x20 cm. Na płycie przedstawiona jest scena przenoszenia zmarłego Jezusa Chrystusa leżącego na rozciągniętym całunie przez kilka bosych osób pogrążonych w smutku.
Pierwszą osobą obejmującą stopy Jezusa jest zapewne św. Jan Ewangelista, za nim idą trzy niewiasty: Maria, matka Chrystusa, Maria, żona Kleofasa, i św. Maria Magdalena. Ostatnia postacią podtrzymującą głowę Jezusa jest Józef z Arymatei. Cztery postacie są prawie pełnoplastyczne a pozostałe to płaskorzeźby. Po bokach głównej płyty znajdują się dwie mniejsze przeznaczone na inskrypcje.
Wykorzystana została tylko jedna płyta, na której widnieje imię i nazwisko oraz daty urodzin i śmierci Konrada Methnera. Na drugiej płycie miało być wypisane imię jego żony Gertrudy, która miała być pochowana obok męża. Wraz z zakończeniem II wojny światowej wyjechała do Niemiec. Pomnik "Złożenie do grobu" nazywany też "Opłakiwaniem" wykonał rzeźbiarz z pobliskich Burgrabic Józef Krautwald. Była to jego praca dyplomowa.