Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Głuchołazy

Głuchołazkie Nepomuki

Przebywając w Głuchołazach warto zwrócić uwagę na wizerunki św. Jana Nepomucena ( trzy rzeźby i obraz), patrona honoru i dobrej sprawy.

Przy ul. Kraszewskiego nieopodal posesji nr 10 stoi skromna murowana kapliczka nakryta dwuspadowym dachem. Frontowa ściana kapliczki posiada dużą, półokrągło zamkniętą wnękę zabezpieczoną metalową kratą i siatką. Wewnątrz stoi XVIII-wieczna polichromowana figura świętego trzymającego duży, współczesny drewniany krzyż.

Druga figura stoi w otwartej wnęce muru przy skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Bohaterów Warszawy. Wnęka zamknięta łagodnym łukiem zdobiona jest gzymsem oraz półokrągłymi pilastrami. We wnęce stoi kamienna figura Jana Nepomucena datowana na XIX wiek. Święty z dość długą szyją trzyma na lewym ramieniu kamienny krzyż.

W kościele pw. św. Wawrzyńca, na prawym filarze przed ołtarzem, na konsoli stoi drewniana polichromowana figura św. Jana. Nad głową nakrytą biretem umieszczona jest duża aureola, w której zamiast pięć, rozmieszczone są cztery gwiazdy. W rękach trzyma krzyż z figurką ukrzyżowanego Chrystusa.

W tym samym kościele, w prawym transepcie stoi barokowy ołtarz z obrazem przedstawiającym Jana Nepomucena, jako pielgrzyma. Jan Nepomucen z laską pielgrzymia w dłoni stoi przed kościołem w Starej Boleslavi. W szczycie ołtarza dwa putta.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Głuchołazy
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na