Na przełomie XIX i XX wieku uporządkowano w Ostrowie Wielkopolskim problemy z dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków. Wybudowano wtedy stację wodociągową, sieć wodociągów, kanalizację, oczyszczalnię i przepompownię ścieków (1907). Ta ostatnia przetrwała do czasów współczesnych w niezmienionej formie, a znajduje się przy ul. Raszkowskiej 78. Widać ją przy drodze krajowej 25 (prowadzącej starą drogą do Poznania).
Po wojnie wybudowano w Ostrowie nowy obiekt przepompowni, spełniający wymogi współczesnych technologii, a stary budynek stał i niszczał. W ostatnich latach dostał nową szansę. Pięknie wyremontowany, z zachowaniem dawnych, przemysłowych elementów architektury został przeznaczony na klub muzyczny i pensjonat Stara Przepompownia.
Integralnym, najbardziej efektownym elementem wystroju jest sześć pięknie zachowanych, ponad stuletnich witraży. Wszystkie zostały wykonane we wrocławskim zakładzie Adolfa Seilera. Co ciekawe, przedstawiają one widoki miasta z okresu budowy Starej Przepompowni. Można więc zobaczyć ostrowski rynek z ratuszem, kolumną zwycięstwa i pomnikiem cesarza Wilhelma I. Nad nim, witraż w kształcie rozety z widoczną wieżą ciśnień. Kolejny witraż przedstawia nieistniejące już ujęcie wody na Krępie, inny zabudowania gazowni i wodociągów. Wszystkie posiadają bogate obramienia roślinne z ukrytą symboliką rzetelnej, misternej pracy.
Witraże można zobaczyć w godzinach działania klubu: http://staraprzepompownia.pl/