Kapliczka z figurą Chrystusa stoi na terenie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w pobliżu lapidarium. Cokół pomnika z prostokątnymi płycinami posadowiony jest na trzystopniowej podstawie. W płycinie, w ścianie frontowej pomnika widnieje napis „PAMIĄTKA MISJI ŚW. 19-26.5.1968. OO KAPUCYNI / JEZU BŁOGOSŁAW NAM”. Cokół wieńczy kapliczka nakryta dwuspadowym daszkiem z krzyżem. Wewnątrz zabezpieczonej przeszklonymi drzwiczkami wnęki umieszczona jest figura Pana Jezusa.
Pierwotnie był to pomnik upamiętniający poległych żołnierzy podczas I wojny światowej. Został odsłonięty 1926 r. a jego twórcą był rzeźbiarz Wilhelm Gross. W płycinach ścian bocznych umieszczone były płyty z wyrytymi imionami i nazwiskami żołnierzy poległych w latach 1914-1918 na frontach wielkiej wojny. W płycinie frontowej ściany znajdowała się inskrypcja w języku niemieckim informująca o przeznaczeniu pomnika. Cokół wieńczyła rzeźba przedstawiająca klęczącego żołnierza, trzymającego w lewej ręce zdjęty z głowy hełm, a w prawej wieniec z liści dębu.
Po II wojnie światowej z cokołu strącona została rzeźba żołnierza i usunięte zostały tablice inskrypcyjne z nazwiskami 42 mieszkańców Słowina poległych w podczas I wojny światowej. W 2007 roku obok obecnej kapliczki ustawiono rzeźbę żołnierza strąconą z cokołu. Rzeźba jest uszkodzona, żołnierz pozbawiony jest głowy. Nie zachowały się tablice z nazwiskami poległych.