Oficjalna nazwa placówki brzmi bardzo poważnie – Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach i jest to filia Muzeum Regionalnego w Barlinku . Powstała ona z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic. Uroczystego otwarcia dokonano 11 listopada 2005 a pięć lat później z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się pozyskać środki na przeprowadzenie remontu. Muzeum ulokowano na pierwszym piętrze budynku dawnej szkoły. Zajmuje powierzchnię ponad 200 m2 i podzielone jest tematycznie zgodnie ze swoją nazwą.
Muzeum Wojskowości obejmuje dużą salę z ekspozycją poświęconą jeńcom byłego Oflagu II C Woldenberg w Dobiegniewie oraz mniejsze pomieszczenie, w którym zrekonstruowano fragment wnętrza jenieckiego baraku. Zgromadzono tutaj pamiątki obozowe (m.in. grafikę, zdjęcia, znaczki poczty obozowej) a także militaria i umundurowanie. Dużo miejsca poświęcono Tadeuszowi Starcowi - więźniowi oflagu, znanemu z licznych prób ucieczek, patronowi szkoły. Nieprzypadkowo ekspozycja dotyczy właśnie Woldenberczyków. Historia wsi jest z nimi nierozerwalnie związana. To właśnie tutaj 30 stycznia 1945 r. została wyzwolona jedna z grup jeńców wyprowadzona 6 dni wcześniej z oflagu.
Muzeum Szkolnictwa to wprawdzie tylko jedna sala ale za to jak wyposażona! Znajdziecie w niej pamiątki po zlikwidowanej szkole, w tym sporo dawnych pomocy naukowych. Zrekonstruowano tu dawną klasę szkolną z katedrą i kilkoma rodzajami niegdyś obowiązujących ławek szkolnych.
Muzeum Wsi rozlokowało się natomiast w największej ilości pomieszczeń oraz na obszarze byłego korytarza szkolnego. Wszystkie eksponaty związane są z życiem dawnej wsi – jest ciekawie zaaranżowane wnętrze niegdysiejszej kuchni, sypialnia, warsztat tkacki, stolarnia, drewutnia, są narzędzia rolnicze i pszczelarskie.
Warto wiedzieć:
Tadeusz Starzec (1918 – 1944) - podchorąży WP, jeniec wojenny w Oflagu II C Woldenberg skąd uparcie próbował uciec. Zabito go z premedytacją w sposób sugerujący, że dokonano tego podczas kolejnej ucieczki, Starzec jednak tym razem nie uciekał (ostrzeżony wcześniej o zamiarach konwojujących go na rozprawę Niemców). Pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari II klasy.