Na początku XX wieku zostały wybudowane domy pracownicze w Moszczenicy. Przemysłowiec Teodor Ender, który znacznie przyczynił się do rozwoju tego regionu, sprowadzał materiał na budowę z oddalonej o kilka kilometrów cegielni.
W 1907 r. utworzył szkołę dla dzieci pracowników fabryki oraz dworu. Początkowo wynajmował pomieszczenia fabryczne na sale klasowe. Budowa tych familoków ( z niemiecka "Familienhäuser") okazała się priorytetem w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych pracowników, majstrów, różnej maści fachowców itp. Oprócz szkoły, działalność prowadziły m.in. chór męski czy towarzystwa sportowe. Pracownicy i ich rodziny mogli korzystać z różnych gier.
Administratorem dóbr moszczenickich w latach 1928 - 1945 był Kurt Lehmann. Obecnie nieopodal dawnej Moszczenickiej Manufaktury stoi pięć parterowych i dwa piętrowe domy powierzchni ok. 3700 m². Wyposażone w komórki i pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców. Mieszkańcy parterowych domów posiadali ogródki przydomowe. Obecnie w tych domach mieszka wielu mieszkańców Moszczenicy którzy pracowali niegdyś w pobliskim zakładzie.
Jako ciekawostkę można dodać iż mieszkańcy familoków przed wojną nie płacili za korzystanie z energii elektrycznej.