W 2014 r. został uruchomiony obiekt o nazwie Brama Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
Jego budowa od początku wzbudzała wiele emocji. Początkowo obiekt miał być uruchomiony na Euro 2012. Niestety problemy z wykonawcami doprowadziły do kolejnych przesunięć terminów i w efekcie Brama Poznania została uruchomiona z dwuletnim poślizgiem. Ulokowano ją na brzegu Cybiny, łącząc z Ostrowem Tumskim specjalnie wybudowaną, przeszkloną kładką, która prowadzi do Śluzy Katedralnej. Śluza przeszła gruntowny remont, dzięki któremu udało się wyeksponować piękną architekturę XIX-wiecznej twierdzy.
Brama Poznania nie jest obiektem muzealnym, ale edukacyjnym. Nie znajdziemy tu żadnych obiektów zabytkowych, lecz szereg nowoczesnych instalacji, które pozwalają w niecodzienny sposób poznać historię miasta. Ekspozycję zwiedza się z audioprzewodnikiem, przy czym inaczej zwiedzają ją dorośli, a inaczej rodziny z dziećmi. Specjalnie dla dzieci zostały wydzielone fragmenty ekspozycji, gdzie najmłodsi mogą poznawać historię przez zabawę i doświadczenie. Dodatkowym atutem Bramy jest bardzo bogata oferta edukacyjna skierowana do różnych grup wiekowych. Organizowane są spacery tematyczne z przewodnikiem, warsztaty, wystawy itp.
Na dachu urządzono punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Ostrów Tumski i katedrę. Można też wypożyczyć audioprzewodniki do zwiedzania całego Ostrowa Tumskiego z tekstem oddzielnie dla dzieci i dorosłych. Przy czym zwiedzanie dla dzieci jest dodatkowo wzbogacone o walizkę odkrywcy i książeczkę z zadaniami dla najmłodszych. Szczegółowe informacje dotyczące cen biletów, godzin zwiedzania, oferty edukacyjnej itp. można znaleźć na stronie internetowej http://bramapoznania.pl/