Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Poznań

Akcja Bollwerk

W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. przeprowadzono najgłośniejszą akcję dywersyjną w okupowanym Poznaniu. W tym czasie toczyły się ciężkie walki na froncie wschodnim. W Poznaniu, w porcie rzecznym znajdowały się magazyny, w których gromadzono materiały wysyłane jako zaopatrzenie dla walczących w warunkach ciężkiej zimy żołnierzy niemieckich. Znajdowało się tam m.in. 5 tys. kompletów ogumienia dla pojazdów bojowych, broń, żywność, oraz zebraną przez ludność na apel Hitlera ciepłą odzież i koce dla żołnierzy walczących na froncie wschodnim.

Zaplanowana akcja miała na celu podpalenie i zniszczenie zgromadzonych w magazynach zapasów. W akcji wzięło udział dwunastu żołnierzy AK oraz pięciu mieszkańców Chwaliszewa, spośród których najbardziej znany był Antoni Gąsiorowski „Ślepy Antek”. Działania zostały tak zaplanowane, aby upozorować pożar w wyniku awarii instalacji elektrycznej, a tym samym zminimalizować ryzyko ewentualnych represji. Niezależnie od tego w każdym z magazynów podłożono 3-4 punktów zapalnych. Wywołany pożar szybko zajął wszystkie magazyny. Wezwana straż pożarna gasiła pożar kilkanaście godzin, a straty oszacowano na milion marek niemieckich.

Akcja Bollwerk odbiła się szerokim echem, była wymieniana przez gen. Sikorskiego i Andersa w czasie rozmów ze Stalinem. Odwet Niemców za akcję Bollwerk był okrutny. Wszyscy jej uczestnicy zostali aresztowani, poddani okrutnemu śledztwu i straceni. W czasie przesłuchania „Ślepy” pomimo skrępowanych rąk rzucił się na jednego z gestapowców i przegryzł mu tętnicę szyjną. Represje dotknęły również rodziny aresztowanych.

Przez długie lata akcja Bollwerk była przemilczania. Dopiero w 1982 r. w 40 rocznicę akcji w pobliżu dawnego portu rzecznego (przy ul. Estkowskiego) udało się ustawić pomnik upamiętniający opisane wydarzenia.

Zaproponował: waal

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

substytuty środa, 28 czerwca 2017, 01:19
Trzeba się dobrze przyjrzeć aby nie przeoczyć pomnika, jest schowany za linię ogrodzeń i mostu.
substytuty środa, 28 czerwca 2017, 01:19
Trzeba się dobrze przyjrzeć aby nie przeoczyć pomnika, jest schowany za linię ogrodzeń i mostu.

Miejsca w okolicy

Poznań
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na