Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Zespoły klasztorne: Dominikanów (XIII, XV w.) i Franciszkanów (XVII, XVIII w.)

Poznań

Zespoły klasztorne: Dominikanów (XIII, XV w.) i Franciszkanów (XVII, XVIII w.)

Zespół klasztorny dominikanów (XIII, XV w., przebud. XVIII w.)

Do zespołu klasztornego Dominikanów (XIII, XIV w.) i Franciszkanów (XVII, XVIII w.) należy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia z XIII w. Jest to najstarsza świątynia lewobrzeżnego Poznania zbudowana w latach 1244-53 dla dominikanów (obecnie należy do jezuitów). W 1698 r. w wyniku powodzi uległo zawaleniu sklepienie nawy. Świątynię odbudowano wg. projektu architekta Jana Catenazziego nadając jej wnętrzu formy barokowe. Kolejna katastrofa miała miejsce w 1725 r. powodując zniszczenie dachu i sklepienia. Po kolejnych przebudowach kościół uzyskał formy neogotyckie. Główne wejście do kościoła prowadzi przez drzwi osadzone w bogato profilowanym portalu (XIII w.)z elementami ornamentyki romańskiej. W dobudowanej do kościoła kaplicy (XV w.) Matki Boskiej Różańcowej, uwagę zwraca płyta nagrobna zmarłego w XV w. Feliksa Paniewskiego wykonana w warsztacie Piotra Vischera w Norymberdze. Obok kościoła stoi niewielka dzwonnica zbudowana na planie kwadratu.(tarep)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Poznań
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na