Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Wąsosz

Pałac z połowy XIX wieku

Niewielka osada Wąsosz to dawny folwark leśny Bruchhof (Bagienny Dwór). W połowie XIX w. osiedlił się tutaj szwagier właściciela pobliskiej wsi Bobrowo - Hans von Grünberg - i wybudował spory pałac w stylu neogotyckim. Postawił go na niewielkim wyniesieniu terenu, na granicy sporego, zalesionego obszaru i w pewnej odległości od zabudowań folwarku. Pałacowi ogrodnicy przekształcili bezpośrednie sąsiedztwo budowli w park angielski, przechodzący łagodnie i niespostrzeżenie w naturalny las. Leśną ścieżką można stąd dotrzeć do odległego o niecały kilometr jeziora Wąsosze (ponad 300 ha powierzchni).

Pałac zachował się do dziś. Choć wielokrotnie przebudowywany zachował cechy neogotyckie i charakterystyczną, ośmioboczną wieżę. Wprawdzie nie podlega opiece konserwatorskiej ale jest zadbany. Niedawno poddano go gruntownej renowacji. Od wielu lat mieścił się w nim zakładowy ośrodek wypoczynkowy, obecnie dostępny jest dla wszystkich jako hotel. Organizowane są zielone szkoły, konferencje, imprezy okolicznościowe, integracyjne i rodzinne (w wieży przygotowano specjalny apartament dla nowożeńców). Świetnie będą się tu czuły rodziny z dziećmi - jest plac zabaw i sezonowo dostępny basen zewnętrzny, a poza tym można przespacerować się nad jezioro. Doskonałe miejsce także dla grzybiarzy i wędkarzy. Zwierzęta mile widziane.

Pamiątką po budowniczym pałacu w Wąsoszu- Hansie von Grünberg - jest kamień stojący pod pomnikowym dębem w pobliżu bramy wjazdowej. Umieszczono na nim okazjonalną inskrypcję wspominającą 50-lecie „twórczości i działalności” kochanego męża i ojca, podpisaną inicjałami członków jego rodziny. Na powierzchni kamienia widoczne są ślady pocisków karabinowych.

Warto wiedzieć:

Park przypałacowy otoczony jest ochroną konserwatorską. Wpisano go do rejestru zabytków w 1982 r. Pośród starodrzewia rośnie najgrubsza w Polsce olsza czarna. Ma ponad 480 cm obwodu i 27 m wysokości.

Ciekawostka:

Po wojnie Wąsosz początkowo nazywany był Bruchowem (spolszczona nazwa Bruchhof), później Ugorami.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wąsosz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na