Bartniki to jedna z najstarszych wsi powiatu przasnyskiego. Pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1239 roku. Jest więc starsza od założonego na początku XV stulecia Przasnysza.
Na terenie miejscowości znaleźć można kilkanaście krzyży (w tym kilka drewnianych), figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, małą grotę z figurką Matki Bożej z Lourdes oraz jedyną kapliczkę, która stoi przy szosie wiodącej do miejscowości gminnych: Baranowo i Jednorożec.
Jest to typowa kapliczka latarnia z kategorii tzw. eleganckich, czyli tych, w których ostatni segment tj. czworoboczny domek został postawiony na - będącej członem środkowym - kolumnie toskańskiej. Najniższy poziom stanowi masywny prostopadłościan, ożywiony płycinami w każdej ze swoich czterech stron. Nakryta jest brogowym, blaszanym daszkiem zwieńczonym żelaznym krzyżem bez Pasyjki. W jedynej wnęce ustawiono figurkę Matki Bożej Niepokalanej.
Na kapliczce ujrzeć można dwie daty: 1908 i 1965. 1908, jest rokiem wystawienia kapliczki. W 1965 roku zaś, w konspiracyjnych wręcz warunkach, to znaczy w tajemnicy przed ówczesną komunistyczną władzą, w nocy przy sztucznym świetle, z okazji 1000-lecia Chrztu Państwa Polskiego kapliczka została gruntownie odremontowana i pomalowana.