Jadąc z Żor w stronę Pszczyny ulicą Nowopszczyńską będącą jednocześnie drogą wojewódzką (DW 935) relacji Żory-Pszczyna, parę metrów przed rondem, na niewysokim pagórku stoi kamienny krzyż. Z wyrytej na postumencie daty wynika, iż został postawiony w 1840 roku przez Petera Zapkę. Niestety, napis jest już tak wytarty, że za datę postawienia krzyża można również uważać rok 1870. A jeśli ta druga data byłby bliższa prawdzie, to może opowiadać o niej krążąca do chwili obecnej legenda o jednym z bogatych mieszkańców tejże okolicy o nazwisku Zapka, bądź Żabka - lubiącym kobiety ale nie zamierzającym żenić się z żadną, za co musiał w ramach pokuty (kiedy urodziło się jego dziecko) wystawić kapliczkę albo też postawić krzyż, chociaż mogą tu zachodzić pewne sprzeczności... ( jedna z kalpiczek pochodzi z 1903 roku i znajduje się w niewielkiej odległości od opisywanego krzyża ).
Krzyż wykonany jest w prosty sposób. Często takie spotykane są przy okolicznych drogach czy też dalej - m.in. w Łaziskach Górnych, Mikołowie. Nie należy do nadzwyczaj zdobionych, może z uwagi na pokutę fundatora, jaką miał odbyć stawiając krzyże (ale to według legendy) albo też finansowo nie dawał rady... Na postumencie w kształcie obciętego stożka stoi korpus, na którym osadzono krzyż z Ukrzyżowanym Chrystusem. W centralnej części korpusu, widoczna jest postać Matki Bożej Bolesnej przeżywającej ból po stracie syna.
Krzyż jest dość masywny, zaś postać Chrystusa trochę jakby za mała, można więc odnieść wrażenie, że nie zachowano proporcji. Jednak postać Chrystusa wykonana jest dość starannie. Niestety, nie wiem kto jest autorem Bożej Męki, a dostępne na jej temat informacje milczą. Całość wykonana jest z kamienia, albo też materiału zbliżonego do piaskowca.