Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zgierz

Były zakład Juliusza Hoffmana

W 1871 r. w Zgierzu powstał zakład ślusarski Juliusza Hoffmana. Trzy lata później przekształcony w Fabrykę Maszyn dla Przemysłu Włókienniczego i Urządzeń Włókienniczych oraz Rolniczych. Zakład w początkowym okresie istnienia, wytwarzający części do maszyn włókienniczych od początku XX w. stał się znaczącym i dużym przedsiębiorstwem. Na przełomie XIX i XX wieku odnotowano progresję zatrudnienia od 60 do 500 osób. Przed wybuchem I wojny światowej, zgierskie fabryki zatrudniały 9 tyś. robotników, przy czym cała produkcja szła na rynki wschodnie.

W 1910 r. utworzono Towarzystwo Akcyjne Zgierskich Zakładów Budowy Maszyn - J. Hoffman. Produkowano krosna tkackie, części do różnego rodzaju maszyn włókienniczych, itp. Wartość rocznej produkcji oscylowała w granicach 700 tyś. rubli. Na początku lat 20-tych, fabryka J. Hoffmana znajdująca się przy ulicy Dąbrowskiego 16 ( dawna ul. Zegrzańska ) wytwarzała odlewy mosiężne i żeliwne z materiałów własnych i powierzonych. Po kilku latach rozszerzono asortyment o maszyny włókiennicze, urządzenia do wyrobu sztucznej wełny, kapeluszy filcowych, zgrzebnej przędzy, wykończalni, farbiarni, obróbki lnu i konopi. Wytwarzano także transmisje, koła frezowane.

Po wybuchu wojny, w 1942 r. do Zgierza z zagrożonego nalotami aliantów Essen, został przeniesiony zakład "Stoppa Fahrzenbfabrik". Jego właściciel H. Moellers, zajmował się produkcją części do samolotów, okrętów (burty) sterowników, itp. Korzystał przy tym z odlewni J. Hoffmana. Polskich robotników tej fabryki często upokarzano i bito.

Po wojnie w dzielnicy Rudunki zlokalizowano Fabrykę Części do Maszyn Włókienniczych i Odlewnię Metali "Bzura" (dawne zakłady J. Hoffmana). W 1972 r. przemianowane na Zakłady Urządzeń Transportowych "ZUT". Od roku 1980 jako Zakłady Urządzeń i Elementów Technicznych Przemysłu Lekkiego (ZU i ETPL). Produkowano w nich urządzenia i środki transportu wewnętrznego, m. in. przenośniki. wózki hydrauliczne, palety ładunkowe.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 środa, 30 sierpnia 2017, 08:29
Tragiczne wydarzenia miały miejsce 19 maja 1934 roku 1934 roku, gdy groźny pożar strawił zupełnie fabrykę J. Hoffmana. W ogromnym dwupiętrowym budynku narożnym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Narutowicza działało kilkanaście pomniejszych zakładów (tkalni zarobkowych) m. in. Freitaga, Szwarcbarda, Brzozowskiego czy Wurma. Bez pracy pozostało ok. 400 robotników. Straty wyniosły ponad 1 mln. zł. W 1939 r. zmiana nazwy na "Julius Hoffman A. G. Maschinenfabrik U. Eisengiesserei". Od 1945 r do połowy lat 90-tych XX w. funkcjonowały odlewnie pod różnymi adresami, jako oddziały różnych zakładów, przy ul. Dąbrowskiego 13 i 15/17. W 1995 r. odlewnia żeliwa szarego wraz z działką przy ul. Dąbrowskiego 20 przeszła w ręce prywatne. Potem sprzedano resztę pozostałości po odlewni żeliwa ciągnionego. Była to jedyna pozostałość po firmie Juliusza Hoffmana w Zgierzu.

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na