Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zgierz

Muzeum Miasta Zgierza

Zabytkowy budynek obecnego Muzeum Miasta Zgierza, znajdujący się przy ul. J. H. Dąbrowskiego 21, pochodzi z 1828 roku. Jest potocznie nazywany "domem pod lwami".

Budowla klasycystyczna, z ryzalitem na osi, który zwieńcza attyka ozdobiona sztukateriami i postaciami kamiennych lwów. Pierwszym właścicielem był starszy cechu postrzygaczy, Carl Müller ( Karól Miller ). Z końcem 1834 r. nieruchomość przeszła w ręce byłego p. płk. wojsk carskich i inspektora lasów państwowych, Piotra Kolubakina. Następnie dom wraz z placem, za 3 375 rbs. kupił Henryk Zyppel ( Heinrich Zieppel ). I tak, od 1851 roku aż do wybuchu drugiej wojny światowej, pozostawał w posiadaniu rodziny Zieppel, Cypel. Jakiś czas po ślubie mieszkali tutaj, małżonkowie Julian Krusche oraz Małgorzata Anna Borst. Wychodząc za Juliana, Małgorzata wniosła w posagu, całe wyposażenie mieszkania. W okresie międzywojennym. mieściła się tutaj spółka handlowa "Wzlot" - hurtownia artykułów kolonialnych i spożywczych.

Po 1945 roku, urządzono w tym miejscu skład mebli poniemieckich, potem budynek wykorzystywany jako "czynszówka". Przejęty w 1962 r. przez Skarb Państwa. W drugiej połowie lat 70-tych XX w. po wykwaterowaniu lokatorów, przeprowadzono generalny remont. W czerwcu 1979 r. nastąpiło otwarcie Muzeum Miasta Zgierza.

W muzeum prezentowane są stałe wystawy, "Kruszówka" - prezentująca wyposażenie pomieszczeń fabrykanckich, końca XIX wieku, oraz "Dzieje Zgierza".

Informacja:

Muzeum czynne: wtorek, środa, piątek w godz. 9ºº- 15³º czwartek - 10-18 niedz. 10-16 Wystawy stałe: bilet normalny - 4 zł. ulgowy - 2 zł. W każdą niedzielę wstęp na wystawy stałe gratis. Na wystawy czasowe cennik bez zmian.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na