Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Laskówka

Krzyż pokutny

Według średniowiecznego prawa sprawca pozbawienia życia drugiego człowieka zobowiązany był do wykonania zadośćuczynienia, którego rodzaj i wymiar ustalał sąd. Zabójca zobowiązany był między innymi: do pokrycia kosztów postępowania sądowego i pochówku ofiary, uiszczenie określonej darowizny na rzecz kościoła oraz wypłacenie rodzinie ofiary tzw. kwoty pokutnej. Zabójca zobowiązany był do postawienia krzyża. Krzyż taki był kamiennym monolitem wykutym z miejscowego surowca.

W wiosce Laskówka, na niewielkim pagórku, na rozwidleniu dróg wśród drzew stoi taki krzyż. Jest to prymitywny krzyż wykuty z kamienia piaskowego o wymiarach 102 x 62 x 23 cm. Na krzyżu pozostał bardzo nieczytelny wykuty napis.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Laskówka
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na