Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Olza

Klasycystyczna kaplica z ok. 1800 roku

W środku wsi Olza, niedaleko Chałupek a za miejscowym kościołem z początków lat 30. XX wieku, przy ul. Wiejskiej stoi ogrodzona płotem kaplica. Stąd nie zawsze jest możliwość, by zajrzeć do jej wnętrza, chociaż na ogół jest otwarta. Budowla jest murowana (niektóre źródła twierdzą, że pierwotna jej konstrukcja była drewniana, a w późniejszym czasie została obmurowana, być może kamieniem polnym nieociosanym), otynkowana, z bryłą zakończoną półkoliście, tym samym z zaznaczoną absydką, przekryta dachem dwupołaciowym (nad absydką półokrągłym) pokrytym jeszcze drewnianym gontem.

Na styku kalenic, w niedużej odległości od ścianki szczytowej osadzono niewysoką wieżyczkę na sygnaturkę zwieńczoną daszkiem wieżowym. W elewacji frontowej, w otworze drzwiowym osadzono dwuskrzydłowe drzwi pełne, wykonane z drewna, obite listwami na tzw. “jodełkę”. Po bokach zamontowano kute zawiasy. Podobne spotykane są najczęściej na zamkach, dworkach, stąd te mogą być nawet oryginalne, a w drzwiach może być jeszcze zamontowany stary zamek ze “starodawnym” kluczem.

Otwór wejściowy ozdobiono portalem, może naczółkiem opartym na dwóch półkolumnach (pilastrach) zwieńczonych głowicami połączonymi nad nadprożem “paskiem” o zębatych wzorach. Całość przekrywa daszek pokryty gontem. Korpus kaplicy pod okapem został zwieńczony gzymsem wieńczącym, który chroni kozubek wystający z dolnej części ścianki szczytowej. Nad kozubkiem, w środkowym polu ścianki szczytowej (blendy) widoczna jest bruzda przeznaczona na figurkę, lecz w tej chwili jest pusta. Otacza ją ozdobny profil z widocznym na środku kluczem. Po bokach wspomnianej bruzdy, widoczne są małej wielkości daty: “1800” (prawdopodobnie rok budowy kaplicy) i “1961”(prawdopodobnie rok jej renowacji). Trzeciej daty, niestety, nie udało mi się odczytać. Zresztą wymienione przeze mnie daty są mało widoczne dla zwiedzającego, chyba, że wykona zdjęcie samej ścianki szczytowej w celu odczytania “zagadkowych” dat... 

W elewacjach bocznych osadzono po jednym małym okienku, którego otwory zostały zwieńczone półkolistymi łukami. W elewacji bocznej, od ulicy, widoczne są dwie tabliczki: pierwsza z datą “sierpień 1880” (w języku niemieckim , a druga: “8.07.1997”. Zostały osadzone na takiej wysokości ściany bocznej, do jakiego poziomu sięgała wówczas woda zalewającej pobliskie tereny rzeki Olzy.

O wyposażeniu wnętrza niestety nie mogę nic wspomnieć ze względu na brak możliwości zajrzenia do środka małej budowli sakralnej, chociaż była ona otwarta, to jednak furtka była zamknięta na klucz. Można jedynie przypuszczać, że z uwagi na bliską lokalizację koryta rzeki Olzy kaplica może być poświęcona św. Janowi Nepomucenowi. Także można przypuszczać, że kaplica służyła mieszkańcom do nabożeństw do początków lat 30. XX wieku, kiedy to zbudowano miejscowy kościół, o którym może wspomnę przy innej okazji.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

KeepTalking piątek, 08 stycznia 2016, 17:10
Kaplica została poświęcona Świętej Rodzinie. W jej wnętrzu znajduje się całkiem ładny ołtarz, przypuszczam, że barokowy, bądź późnobarokowy, a w nim, w centralnej części obraz Świętej Rodziny.

Miejsca w okolicy

Olza
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na